Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Binance, Bitcoin çekimlerini yeniden işe koyulttı


Büyük kripto borsası Binance, aşırı piyasa oynaklığının olduğu üç saatten fazla bir süre devamında Bitcoin çekimlerine yeniden işe koyuldığını duyurdu. 

Binance, birçok kişinin, kripto paranın “Kara Pazartesi”si olarak adlandırdığı bir güncellemede, web sitesinde paylaştığı duyuruda borsanın, faaliyetin yeniden işe koyultılmasından devamında “önümüzdeki birkaç saat” içinde Bitcoin (BTC) ağından para çekme işlemlerini gerçekleştireceğini söyledi. CEO Changpeng Zhao’nun Twitter’da hepsi kişisi fonlarının, Kullanıcılar İçin Güvenli Varlık Fonu (SAFU) olduğunu söylemesiyle birlikte platform, pazartesi günü ettiğı duyuruda BTC çekimlerini geçici olarak duraklattığını duyurdu.

Binance’deki BTC alım satım faaliyeti sorunu çözülmüş gibi görünse de, Celsius’taki kişisilar için para çekme işlemleri, platformun pazar günü bu tür olayları “para çekme yükümlülüklerini uzun vadede konumine getirmek için daha iyi bir meselema” koyduğunu duyurmasından beri donmuş durumda. Celcius, yazının yazıldığı esnada faaliyetlerin devam edip etmeyeceği veya ne zaman devam edeceğine dair henüz herhangi bir duyuru yapmadı.

İki ana alım satım platformundan gelen Bitcoin çekim işlemlerinin durdurma en yeniuçı, kripto piyasasına hakim olan aşırı oynaklık sırasında gerçekleşti. Bitcoin fiyatı pazartesi günü, 2020 Aralık zamanından beri kaydedilmeyen 23 bin abd parası seviyesinin altına görecek şekilde inerken, Ether (ETH) fiyatı ise bir balinanın altı saat içerisinde 93 bin ETH boşaltmasının ardından UniSwap’ta 950 abd parasıa görecek şekilde düştü.

Sosyal medyadaki birçok kişi, diğer büyük kripto borsalarının da BTC çekimlerini durdurmasını bekliyor gibi görünüyor. Bazıları, yaklaşık 98 milyon kişisiya sahip Coinbase’in, borsadaki kesinti geçmişi göz önüne yapıldığında, piyasa oynaklığı sırasında çevrimdışı olabileceği veya başka bir şekilde para çekme işlemlerinin askıya alınacağını duyurabileceğine yönelik şüphelerini dile getirdi.

İlginizi Çekebilir: Tether: Celsius krizi USDT rezervlerini etkilemedi

ABD merkezli kripto borsası Kraken, para çekme işlemleriyle ilgili buna benzer bir gelişme duyurudı, buna rağmen Solana (SOL)’un da dahil olduğu bazı tokenler için fonlama gecikmeleri bildirdi. Borsa, mart zamanında kişisiların Lightning Network kullanarak hesaplardan para çekmelerine izin vermeye işe koyulmıştı. Kraken Bitcoin stratejisti Pierre Rochard, platformun Bitcoin zincir ardü ve Lightning para çekme işlemlerinin, pazartesi itibariyle piyasa oynaklığı sebebiyle “tamamen çalışır durumda” olduğunu söyledi.