Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Binance CEO’su LUNA ve UST’nin kettirılma gerekçelerine açıklık getirdi

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, borsanın geçtiğimiz birkaç günde nerdeyse tamamen değer kaybeden Terra (LUNA) ve TerraUSD (UST) için alım satımı durdurma gerekçelerine açıklık getirdi.

Terra ekosisteminin stablecoin’i UST, bu hafta abd dolarıa endeksini kaybetti ve endeksini korumak için kullanılan teminat varlıkları LUNA ve BTC’nin fiyatını da aşağıya etti. Değerinin neredeyse tamamını kaybeden LUNA, CoinMarketCap verilerine göre 0,00001675 abd dolarıa kadar geriledi.

Bunun sonucunda BitMEX ve Binance gibi birçok büyük borsa, söz konusu kripto paraların paritelerini listelemeden kettirma kararı etti.

Kripto topluluğunda CZ olarak da bilinen Zhao, hem LUNA sürekli vadeli sözleşmelerini hem de spot LUNA ve UST paritelerini durduran borsanın bu kararı alma gerekçelerini Twitter’da paylaştı. “Terra ekibinin olayı ele alış biçimiyle hayal kırıklığına uğradığını” belirten CZ, kullanıcıların daha fazla zarar görmesini engellemek amacıyla borsa olarak alım satımı durduklarını açıkladı.

Terra, stablecoin’i UST’yi kurtarma ve yeniden abd dolarıa endeksleme hedefiyle son günlerde çok ciddi miktarda LUNA bastı. Öyle ki, 10 Mayıs’ta 764 milyon olan LUNA arzı, 13 Mayıs itibarıyla 6,9 trilyonu aştı.

Bu eylemi “Terra protokolünün tasarımındaki hatalar” olarak tanımlayan CZ, doğrulayıcıların ağ faaliyetlerini durdurmasının ardından hiçbir borsada yatırma ve çekme işlemi yapılamadığını açıkladı.

CZ, şöyle devam etti:

“Borsa dışında yeni basılan yüklü miktarda LUNA’nın farkında olmayan bazı kullanıcılarımız, yatırma işlemleri başlar başlamaz fiyatın muhtemelen yeniden çakılacağını anlamadan yine LUNA almaya başladılar. Bu ciddi riskler nedeniyle alım satımı askıya ettik.”

Zhao, Terra ekibiyle ilgili duyduğu hayal kırıklığını ise şöyle aktardı:

“Terra ekibinin UST/LUNA vakasını ele alış şeklinden dolayı büyük hayal kırıklığına uğradım. Ekipten ağı düzeltmelerini, basılan ekstra LUNA’ları yakmalarını ve UST’yi yeniden abd dolarıa endekslemelerini talep ettik. Ne var ki şimdiye kadar pek bir olumlu cevap, hatta cevap dahi alamadık.”