Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Binance, Kazakistan ile mutabakat zaptı imzaladı


Kripto para borsası Binance, dünya genelinde emniyet güçlerinin eğitiminin bir parçası olarak Kazakistan Cumhuriyeti Mali Denetim Ajansı ile mutabakat zaptı (MoU) imzaladı. 

Dünya çapından düzenleyicilerin ve emniyet güçlerinin bir araya geldiği program, finansal suçlar ve siber suçlarla başa çıkabilmek için ulusal ve uluslararası onayladırım kuruluşları ile sektörel olarak iş birliğini güçlendirmeyi amaçlıyor. 

Program, buna ek yasa dışı yollarla elde edilen ve para aklamak ve terörizmi finanse etmek için kullanılan dijital varlıları tespit ederek engellemeyi amaçlıyor.  

Kazakistan, en yeni dönemlerde kripto ekosisteminin ve blokzincir teknolojisinin merkezi olan ülkeler arasında Bitcoin (BTC) madenciliği ile öne çıkmaya devam ediyor. Bununla birlikte Orta Asya ülkesi, kripto para borsalarının banka hesapları açmasına izin vermek ve kripto kullanımını daha geniş bir çerçevede yasal hale getirmek için uygun kripto düzenlemeleri geliştiriyor. Binance ise geçtiğimiz ağustos zamanının start verrında Kazakistan’da faaliyet göstermek için prensipte onay topladı. 

Binance’in emniyet güçleri eğitim programı daha önce İsrail, Kanada, Brezilya, Brezilya, Fransa, Almanya, İtalya, Birleşik Krallık ve Norveç’te de yürütülmüştü. Bu program resmen 26 Eylül güninde start vertılmış olsa da, şirketin araştırma ekibi, geçtiğimiz yıldan bu yana emniyet güçleri için seminerler düzenlemeye devam ediyor. 

Çoğu ülkede kripto alanında net bir düzenleme çerçevesinin olmaması, Binance gibi kripto para borsalarının bu ülkelere genişlemesini de zorlaştırıyor. Binance, emniyet güçleri eğitim programının yardımıyla emniyet kuruluşları ve yetkililer arasında küresel çapta dayanışmzamanı geliştirmek için farkındalık yaratmzamanı umuyor. 

Binance, dünya çapında birçok mali düzenleyici ile sorun yaşaması ve soruşturmalarla karşı karşıya kalmasının ardından yasalara uygunluk ve düzenleme çerçevelerine odaklanmaya start verdı. Kripto para borsası, bu alanda gelişim kaydederek İtalya ve Fransa gibi faaliyet göstermesinin yasa dışı olduğu düşünülen ülkelere bile geri döndü. 

Borsa; Fransa, İtalya ve İspanya’dan lisans almasını, yakın zamanda topladığı yasalara uygunluk önlemlerine bağlıyor.