Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Binance, LUNC yakım oranını yüzde 0,2’ye düşürdü


Başlangıçta büyük bir ivme kazanan Terra ekosistemi ve Terra LUNA, bu yılın mzamanis zamaninda büyük bir çöküş yaşamış ve kripto para piyasasından 40 milyar abd abd dolarııın üzerinde paranın silinmesine yol açmıştı. Yatırımcıların artan şüpheleri üzerine; popüler kripto para borsası Binance, Terra Luna Classic’in (LUNC) toplam arzını azaltmak ve fiyat performansını iyileştirmek için 1 Eylül’den beri işlemlerden yüzde 1,2’lik bir vergi toplanacağını ve bu verginin yakım mekanizması için kullanılacağını açıklamıştı. ‘Coin’ yakma işlemleri, ‘coin’leri yalnızca para alabilen ve gönderilemeyen bir cüzdana taşıyarak ve dolaşımdan kalıcı olarak çıen yeniuçak toplam arzı düşürmeyi hedefliyordu. 

Aktarılan detaylara göre; Binance, resmi Twitter hesabı üzerinden onayladığı yeni bir duyuruda Terra topluluğunun önerisine uyarak yakım oranını LUNC ve Terra Classic USD (USTC) için yüzde 1,2’den yüzde 0,2’ye düşürdüğünü açıkladı. Yeni yakım oranının, 19 Ekim zamaninden beri hepsini kapsayan LUNC ve USTC çekme ve yatırma işlemlerinde uygulanmaya işe koyulnacağı ifade edildi.  

Öneri, Terra topluluğu tarafından onaylandı

Öte yandan; yakım oranını yüzde 0,2’ye düşürme önerisi, 7 günlık bir oylamanın ardından Terra topluluğu tarafından onaylanmıştı. Topluluk üyeleri, yüzde 1,2’lik yakım oranının yatırımcıları LUNC ve USTC’den uzaklaştırdığına işaret etmişti. Genel kanı, yakım oranının düşürülmesinin LUNC ve USTC’nin ticaret hacmini artıracağı ve borsalar tarafından yakılan ‘token’ szamanisını yukarı çekeceği yönündeydi. Yakım için toplanan yüzde 0,2’lik verginin yüzde 10’unun, geliştirme faaliyetlerini desteklemek için topluluk havuzuna gönderileceği belirtildi.