Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Binance, Merge sırasında ETH ve ERC-20 mevduatlarını askıya alacak


Kripto para borsası Binance, eylül zamanında blockchainin hisse ispatı (PoS) Beacon Chain’e geçişi (Merge) sırasında Ether (ETH) ve ERC-20 tokenlerinin yatırılmasını ve çekilmesini askıya alacak.

Dünyanın işlem hacmine göre en büyük borsası, Eylül 2022’nin ortalarında gerçekleşmesi olabilen Merge sırasında istikrar sağlamak amacıyla bu adımı atacağını duyurdu. Binance, Ağustos 2022’de Coinbase’in ardından Merge esnasında ETH para yatırma ve çekme işlemlerini askıya alacağını duyuran ikinci büyük borsa oldu.

Binance’in onayladığı duyuruya göre borsa, Ethereum’un iş ispatından (PoW) PoS’a geçişini kolaylaştıracak iki önemli güncellemeyle beraber işlemleri askıya alacak. Borsa, bir hard fork sırasında yeni bir token oluşturulabileceğini ve bunun da fiyat dalgalanmasından etkilenebilecek alım satım risklerini azaltmak ve kişisi fonlarının güvenliğini sağlamak için bazı adımlar gerektirebileceğini kaydetti.

Binance, 6 Eylül’de Bellatrix konsensüs katmanı yükseltmesi sırasında ve 15 Eylül’de de ETH ve ERC-20 tokenleri için para yatırma ve çekme işlemlerini askıya alacak.

Borsa buna ek olarak, Merge sırasında gerçekleşme ihtimali olan iki senaryo ortaya koydu. Birinci senaryoda, Binance’in ETH ve ERC-20 tokenleri için mevduatları yeniden açmasını ve çekmesini öncelikli olarak görecek yeni bir token oluşturulmayacağı düşünülüyor.

İkinci senaryoda ise Ethereum zincirinin iki rakip zincire ayrılma olasılığı, yeni bir token yaratılmasına yol açıyor. Binance bu durumda, Ethereum PoS zinciri için ETH tokeni kullanacak.

Binance, olası bir forklu token için para çekme işlemlerinin destekleneceğini ve dağıtım detaylarının da yakın zamanda ayrı bir duyuruda ele alınacağını belirtti.

ETH ve ERC-20 spot ticareti Merge sırasında devam edecek ve kişisiların da hard fork durumlarındaki fiyat oynaklığı dönemlerinde risk önlemleri almaları istenecek. Binance buna ek olarak 14-16 Eylül günleri ​​arasında ETH çapraz ve izole marj borçlanmasını askıya alacağını da belirtti.

USDⓈ-M ve COIN-M ETH Vadeli İşlem Sözleşmeleri ticaretinin de Merge’den etkilenmemesi bekleniyor buna rağmen Binance, maksimum kettiraç değeri ve bakım marjı gibi marj katmanlarını ayarlamak gibi ek koruyucu önlemler alabileceğini belirtti.

Ayrıca Ethereum PoW madencileri, Merge gerçekleştikten devamında hash oranlarını Ethereum Classic Binance Pool’a aktarabilecek.