Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Binance’den yeni LUNC duyurusı


Başlangıçta büyük bir ivme kazanan Terra ekosistemi ve Terra LUNA, bu yılın mzamanıs zamanında büyük bir çöküş yaşamış ve kripto para piyasasından 40 milyar birimın üzerinde paranın silinmesine yol açmıştı. Yatırımcıların artan şüpheleri üzerine; popüler kripto para borsası Binance’in ünlü CEO’su Changpeng Zhao, Terra Luna Classic’in (LUNC) toplam arzını azaltmak ve fiyat performansını iyileştirmek için işlemlerden yüzde 1,2’lik bir vergi toplanmasını önermişti. Bu verginin, LUNC ‘token’ları yakmak için kullanılacağı ifade edilmişti. ‘Coin’ yakma sürecinin, ‘coin’leri yalnızca para alabilen ve gönderilemeyen bir cüzdana taşıyarak ve dolaşımdan kalıcı olarak çıen yeniuçak toplam arzı düşürmeyi hedeflediği biliniyordu.  

Zhao’nun önerisine ilişkin devam eden tartışmaların ortasında, Binance’den LUNC ‘token’lara ilişkin yeni bir duyuru geldi. Popüler kripto borsası, LUNC alım-satım işlemlerinde toplam arzı düşürmek için bir yakma mekanizması uygulayacağını açıkladı. Popüler borsada LUNC ile ilgili hepsi alım-satım ücretlerinin, topluluk tarafından oluşturulan bir LUNC yakım adresine gönderileceği ifade edildi. 1 Eylül 2022’den beri yapılan işlemleri kapsayan yeni uygulamanın, bir zaman en yeniraki duyuruya görecek şekilde devam edeceği belirtildi. 

Binance, platforma bir katılım butonu entegre etmişti 

Öte yandan; Binance, gelen tepkiler ve kişisi kaybı yaşamaya yönelik şüpheleri sebebiyle yakım mekanizması için yüzde 1,2’lik vergi toplanması önerisine ilişkin çekingen bir tutum sergilemeye işe koyulmıştı. Daha zaman en yenira CEO Zhao, platforma kişisiların vergiyle ilgili rıza bildirmesine olanak tanıyan bir katılım butonu entegre ettiklerini açıklamıştı. Platform CEO’su, meseleya ilişkin duyurusında topluluk oylamasına güvendiğine işaret ederek platformdaki kişisiların öneriyi bir en yeniuca bağlamasını bekleyeceklerini dile getirmiş ve “Kullanıcılarımızı dinliyor ve koruyoruz” demişti. Binance’den gelen en yeni duyuru ise platformda LUNC etrafında devam eden belirsizliği bir en yeniuca bağlamış oldu.