Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Binance’in rezerv kanıtı verilerine ilişkin tehlike sinyalleri artıyor!


Wall Street Journal’ın danıştığı muhasebe ve finans bilirkişilarına göre, Binance’in rezervlerinin şeffaflığını artırma çabaları, kripto borsasının finans alanında artan tehlike sinyallerini ortaya çıkardı.

Eski bir Finansal Muhasebe Standartları Kurulu (FASB) üyesi ve yatırım yöneticisi tarafından da belirtildiği gibi, denetim şirketi Mazars tarafından yzamaninlanan rapor, iç kontrollerin kalitesi ve Binance’in sistemlerinin marj kredilerini karşılamak için varlıkları nasıl tasfiye ettiği ile ilgili bilgilendirmelerden yoksun olduğu için borsanın, yatırımcılara finansmanı hakkında güven vermediğini ortaya koydu.  

Wall Street Journal’ın kaynakları tarafından belirtilen bir başka tehlike sinyali ise Binance’in kurumsal yapısı hakkında bilgi eksikliğini değerlendirdi. Rapora göre, Binance borsasının stratejiden sorumlu baş yöneticisi Patrick Hillmann, Binance’in ana şirketini isimlendiremedi. Bunun sebebi ise borsanın neredeyse iki yıldır kurumsal olarak yeniden bir yapılandırma aşamasından geçtiğinden kaynaklanıyor. 

Bununla birlikte raporda, toplam Bitcoin yükümlülükleri arasındaki farkların da altı çizildi. Borsanın rezerv kanıtı verileri, Binance’in yüzde 97’sinin teminatlandırılmış olduğunu ortaya koydu. Ancak bu verinin kişisilara krediler ya da marj hesapları yoluyla ödünç verilen varlıkların hariç tutularak hesaplandığı belirtildi. Rapor, buna ek rezervlerin müşteri varlıklarına 1’e 1 oranında sabit kalmadığını ortaya koydu. 

Duke Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde kıdemli bir öğretim görevlisi ve Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu İnternet Uygulama Ofisi’nin eski başkanı John Reed Stark paylaştığı Twitter gönderisinde şu duyurularda bulundu: 

“Binance’in rezerv kanıtı verilerine ilişkin raporu, finansal olarak iç kontrollerin etkinliğini ele almaz, bir görüş bildirmez ve çıkan rakamlara kefil olmaz. 18 yıldan fazla bir süre SEC’te görev ettim. Tehlike sinyallerinin ise bu yüzden altını çiziyorum.” 

Öte yandan Binance borsası FTX’te meydana gelen çöküşün ardından geçtiğimiz kasım zamaninda müşterilerin güvenini yeniden kazanmak için Merkle Tree destekli rezerv kanıtı verilerini yzamaninladı. Ne var ki Binance’in bu girişimi, yzamaninlamış olduğu verilerde yükümlülükleri olmadığından anlamsız olarak karşılandı. 

Mazars, 7 Aralık zamaninde Binance’in rezerv kanıtı verilerinin denetlenmesini tamamladı. Uluslararası denetim şirketine göre ise kripto borsasının rezervlerinde müşterilerinin 9,7 milyar abd abd dolarıı değerinde 575,742.42 adet Bitcoin’i bulunuyor.