Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Binance’in yanlış ağ geri alma ücretlerini 500 BUSD’ye yükseltmesi kişisiları üzdü


Kripto para borsası Binance’in ürün ekibi, 18 Ekim’de Reddit’teki kişisilarla ‘bana bir şey sor’ oturumu düzenledi. Asıl ilgi çekici olan ise bir alıcının, Binance’deki cüzdan adresinden farklı ağlarda gönderilen kripto para alma ücretleriyle ilgili ortaya çıkan bir tartışmaydı. Bu sorunu gündeme getiren Maxx3141 kişisisına göre:

“İki ay önce yanlışlıkla WETH’i Polygon adresime gönderdim. Değişiminiz Polygon’u destekliyor, buna rağmen sadece MATIC için. Değeri sadece 100 birim civarındaydı. Bunu daha önce 30 birimlık bir ücret karşılığında geri alabileceğimi öğrendim ve bu seçeneğin gayet iyi olduğunu düşündüm. Ama sizinle iletişime geçtiğimde ücreti 500 BUSD’ye yükselttiğinizi öğrendim.”

Superb_Dragonfruit63 isimli bir başka kişisi da Binance peren yenielinin yanıt verdiği, ‘eşsiz işlemlerde kripto alımları için 500 BUSD ödemek zorunda olma’ sorununu gündeme getirdi:

“Token alımı, teknoloji ve işletim çabası gerektiriyor. Bu sebeple de işleme için belirli bir ücret alıyoruz. Değeri ne görecek şekilde olursa olsun benzer çaba ve zamana mal oluyor. Geri bildirim için teşekkür ederiz, ilerleyen süreçte ücret yapımızı gözden geçirmeye devam edeceğiz.”

Merkezi borsalardaki cüzdanlar, saklama dışı cüzdanlardan farklı olarak gönderici ve alıcının para yatırma ağ adreslerinin eşleşmesini gerektiriyor. Bu nedenle de bir ERC-20 ETH adresine Bep-20 BNB göndermek gibi başka türlü uyumlu olan farklı ağlarda listelenmemiş tokenler gönderme kazaları, fonların borsanın kişisi arayüzünde görünmemesine neden olur. Borsa peren yenielinin bunun konumine fonları kurtarmak için cüzdan adreslerine manuel olarak erişmesi gerekiyor.

Binance, birkaç ay önce kişisiların yanlışlıkla gönderilen fonlarını kurtarmak için o esnada yaklaşık 40 birima denk gelen 0,001 BTC tahsil etmişti. Ancak herkes, ücret artışından memnuniyetsizliğini dile getiren kişisilar gibi düşünmüyordu. ‘gamma55’ isimli kişisi, bir süre önce aynı meseleda paylaştığı bir gönderide şunları yazdı:

“Binance’in, sorunu hava koşulları cüzdanlardan manuel transfer yapma öte yandanlığına sahip birine iletmesi gerektiği göz önüne yapıldığında bu ücret gerçekten oldukça normal. Bu seviyedeki erişim öte yandanlığına sahip bir kişi için normalde saatlik fiyat yüzlerce birim civarında.”