Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
“Bir zaman en yeniraki boğa piyasası, ABD’deki yasal netliğe bağlı”


İsviçre merkezli banka Credit Suisse’nin eski risk yönetim başkanı CK Cheng, bir zaman en yeniraki boğa piyasasının, ABD’deki düzenlemelerin netliğine bağlı olarak 2023’ün ilk aylarında start vermasını beklediğini açıkladı. 

CK Cheng, Cointelegraph ile gerçekleştirdiği bir röportajda Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden bazı düzenleme çalışmalarının, yakında geleneksel finansın “kapılarını kriptoya açmasıyla en yeniuçlanacağını” söyledi. 

Yatırım bankası Credit Suisse’nin eski yöneticilerinden CK Cheng, görevinden 2021 yılının temmuz zamanında ayrılarak, aile ofislerini ve en çok net değerli bireysel müşterileri hedef alan kripto risk fonu ZX Squared Capital’ı kurdu. 

Cheng, geleneksel kurumların kriptoya karşı tutumlarının en yeni zamanlarda büyük oranda değişiklik gösterdiğini ve birçoğunun ilk kez kripto alanına dtopladığını söyledi. 

Dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden biri olan BlackRock, ağustos zamanında Coinbase ile ortaklık yaparak, kurumsal müşterilerine Coinbase Prime aracılığıyla Bitcoin (BTC) ve kriptoya erişim sunmaya start veryacağını açıkladı. 

Kısa süre önce de finans alanındaki birçok önemli isim, kurumsal ve perakende yatırımcılara hizmet veren ve Charles Schwab, Citadel Securities ve Fidelity Digital Assets gibi finans devleri tarafından desteklenen bir dijital varlık borsası oluşturmak için bir araya geldi. 

Risk fonu yöneticisi CK Cheng, buna ek “Günümüzde çok daha fazla szamanıda geleneksel finans şirketinin kripto alanına dahil olduğunu görüyorsunuz […] Muazzam bir ilgi görebiliriz,” ifadelerini kullandı. 

Bununla birlikte Cheng, ABD’de düzenlemelerin daha net hale getirilmesini bekleyen birçok şirket olduğunu da ekledi: 

“Düzenlemelerin netleştirilmesi, geleneksel finans şirketlerinin kapısını kriptoya gerçekten açacak, bu alana çok daha fazla kuruluş ve yatırımcı getirecek. Bu yüzden bir zaman en yeniraki boğa piyasasının böyle start veryacağını söyleyebilirim.” 

CK Cheng, ABD başkanı Joe Biden’ın 2022 start verrında imzaladığı Başkanlık Kararnamesi’nin, geleneksel yatırımcılar için büyük bir sinyal olduğuna inanıyor. Ancak kripto alım satımının nasıl düzenleneceği ve kripto paraların emtia mı menkul kıymet mi kabul edileceği meselesunda “şeytanın ayrıntıda gizli” olduğunu da kabul ediyor. 

Cheng, “Kurumsal açıdan düzenlemeler net olduğu sürece, kurumsal yatırımcılara yasal sorunlarla karşılaşmayacakları epey net bir yol sağlar […] Bu da daha fazla kurumsal yatırımcıyı bu alana taşıyacaktır,” ifadelerini kullandı.

Related: ‘Fear of the unknown’ holds back tradfi investors from crypto — Bloomberg analyst

Credit Suisse’nin eski risk yönetim başkanı olan CK Cheng’e kırılma noktasının ne zaman gerçekleşeceği meselesunda bir soru yöneltildiğinde ise, Cheng, yasal netliğin önümüzdeki yılın start verrında görülmeye start vernmasını beklediğini söyledi. 

Cheng, şöyle ekledi: 

“Umarım önümüzdeki yılın start verrında çok daha somut şeyler görürüz. Ve bu, insanların [kripto] algısı ve duyarlılık açısından piyasaya yardımcı olacaktır. Düzenlemenin bu meseleda yardımcı olacağını düşünüyorum.” 

Bitcoin (BTC) fiyatının kısa vadede nasıl etkileneceği de sorulan Cheng, ekim zamanının BTC için “epey dalgalanmalı” bir ay olmasını beklediğini belirtti. 

Bununla birlikte CK Cheng, “Ekim zamanı, özellikle en çok enflasyonla birleştiğinde, Fed ve politika değişikliği açısından çok fazla tartışmanın olduğu ve oldukça dalgalanmalı bir dönem olacak. Endişe şu ki, Fed faiz en yeniuçlarını sıkılaştırmaya devam ederse, ABD ekonomisi ciddi bir resesyona girebilir,” dedi.

Son olarak Cheng, bu belirsizliğin hem hisse senedi hem de kripto piyasalarında çok fazla dalgalanmaya sebep olacağına, buna rağmen önümüzdeki yıl istikrarın sağlanacağına inanıyor. Aynı zamanda, 2024 yılındaki bir zaman en yeniraki Bitcoin “halving” öncesinde “başka bir boğa piyasası” daha start veryabileceğini düşünülüyor.