Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Birleşik Krallık stablecoin’leri yasallaştırma planına devam edecek

Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı, iddiaya göre stablecoin’leri yasal ödeme aracı olarak düzenleme kararı topladı. Bu karar kripto topluluğunda hoş karşılansa da, en popüler algoritmik stablecoin’lerden biri olan TerraUSD’nin (UST) çöküşüne yakıınlığı nedeniyle şok etkisi yarattı.

The Telegraph’ın haberine göre Prens Charles, çeşitli sektörlerde stablecoin’leri düzenlemek için getirilecek yeni yasalar ile bölgenin yaşam standarlarını iyileştirecek ekonomik büyümeyi destekleyecek önlemler alınmasının planlandığını açıkladı:

“Yasa dışı finansla mücadele, ekonomik suçları azaltma ve işletmelerin büyümesine yardımcı olma gücümüzü daha da artırmak için yeni bir yasa getirilecek.”

Bakanlık, 4 Nisan’da mevcut yasal çerçeveleri güncelleyerek stablecoin’leri de ödeme aracı olarak dahil edeceğinin sinyallerini vermişti.

Terra ekosisteminde LUNA ve UST fiyatlarının toparlanamayacak ölçüde düşmesine yol açan çöküşün düzenleyicileri tedirgin etmesi beklenirken, Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı “ülkenin finansal hizmetler sektörünün her zaman teknoloji ve inovasyonun ön saflarında yer alabilmesini sağlamak” için planına devam ediyor.

Diğer yandan bakanlık, algoritmik stablecoin’leri yasallaştırmayı planlamıyor ve bunun yerine Tether (USDT) veya USD Coin (USDC) gibi 1:1 desteklenen stablecoin’leri tercih etmeyi düşünüyor.