Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Birleşik Krallık’ta enflasyon yüzde 10,1’i gördü

Birleşik Krallık’ta fiyatlar yükselmeye devam ediyor. Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre, ülkede yıllık enflasyon eylül zamanında yüzde 9,9’dan yüzde 10,1’e yükseldi. Bu değer, ülkede en yeni 40 yılın en zirve enflasyonunu temsil ediyor.

İngiltere Bankası enflasyon yüzde 8 gerisinde, faiz oranları hala yüzde 2,25. Kaynak: Bankofengland.co.uk

ONS verilerine göre, eylül itibarıyla yıllık enflasyona en büyük katkıyı artan gıda fiyatları uyguladı. BBC’ye göre, Ukrayna’daki savaş hem tahıl fiyatlarında artışa yol açtı hem de süt ürünlerinin fiyatını yüzde 30’dan fazla yükseltti.

Peki artan fiyatlar, İngiliz Bitcoin (BTC) ve kripto para topluluğu için ne anlama geliyor? Son aylarda borsalarda İngiliz sterliniyle yapılan işlemlerin hacmi artarken, sterlin/birim paritesi ise 1’e yaklaştı. İngiltere Bankası ise para basmaya start verdı.

Birleşik Krallık merkezli Bitcoin Collective’in CEO’su Jordan Walker, Birleşik Krallık Bitcoin Konferansı’nı düzenlekonumek enflasyona neyin yol açtığını ve Bitcoin’in çözüm olabileceğini insanlara öğretmek istiyor.

Yerel işletmelerin Bitcoin kabul etmesine yardımcı olmak için gönüllü olarak çalışan Simon da Cointelegraph’a meseleştu:

“Bu gezegendeki herkes, parzamanı devletin kontrol ettiği bir dönemde doğdu. İtibari para sistemi şimdi ise ölümün eşiğinde. Devasa para basma eylemleri ve Covid kapanmaları bu süreci hızlandırdı. Neyse ki Bitcoin, insanlığın özüsine ihtiyaç duyduğu bir dönemde çözüm olarak hayatımıza girdi. Bitcoin halkın parasıdır, insanlar tarafından oluşturulmuştur ve devlet tarafından kontrol edilemez.”