Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
BIS, döviz CBDC piyasalarında DeFi uygulamasını test edecek


Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), 2 Kasım’da yapılan yeni bir duyuruya göre Fransa, Singapur ve İsviçre merkez bankalarıyla birlikte blokzinciri teknolojisini araştırmak için “Project Mariana” adlı yeni bir girişime start veryacak. Mariana projesinde, döviz piyasalarını ve ödemelerini otomatikleştirmek için merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinin kullanılması planlanıyor.

Proje, İsviçre frangı, euro ve Singapur CBDC’leri arasındaki uluslararası işlemlerin varszamanimsal dövizi teşvik etmek için DeFi protokollerinin kullanılmasını içeriyor. Project Mariana’yı oluşturmada rol alan teknolojiler arasında akıllı sözleşmeler ve otomatik piyasa yapıcı protokolleri (AMM)’ler bulunuyor. Araştırmacılar, tokenize edilmiş varlıkların fiyatlarını belirlemek için AMM’lerde havuzlanmış likiditeyi yenilikçi algoritmalarla birleştirmeye çalışıyor ve potansiyel olarak CBDC’ler için bir döviz temeli haline geliyor.

Merkez bankaları tarafından uluslararası finansal çerçeveyi düzenlemek için oluşturulan organizasyon BIS, mesele hakkında, “AMM protokolleri, CBDC’lerin uluslararası dövizini kolaylaştıran yeni nesil finansal altyapıların temelini oluşturabilir,” cümlelerini kurdu. BIS inovasyon merkezi başkanı Cecilia Skingsley ise şunları ekledi:

“Bu öncü projeyle beraber CBDC’ye yönelik çalışmalarımız, DeFi ekosisteminin umut verici fikirlerinden bazılarını içeren yenilikçi sınırlara doğru ilerliyor. Mariana aynı zamanda Innovation Hub Centre’ler arasında ilk işbirliğine de işaret ediyor; ve gelecekte de bundan daha fazlasını görmeyi bekliyoruz.”

BIS ve işbirliği yapan merkez bankaları, bir kavram ispatı sunmak için 2023 ortasını geçici bir zaman olarak belirledi. Finansal kurum, fiyat farklılıkları ve ortak bir düzenleyici çerçevenin olmaması sebebiyle daha önce dijital varlıklara şüpheyle yaklaşıyordu. BIS, diğer taraftan da fiat paralarla karşılaştırınca sahip olduğu teknolojik yetenekler gibi özellikleri sebebiyle dağıtılmış defter ağlarının unsurları hakkında olumlu yorum uyguladı. BIS’ın yakın zamanda hazırladığı bir rapora göre ise dünya çapındaki merkez bankalarının yüzde 90’ı şu anda CBDC’lerin faydasını araştırıyor.

Güncelleme (2 Kasım 20:32): Bu makale, Bank for International Settlements’ın yazımını ve duyurudan alınan bir alıntıyı ayarlamak için güncellendi.