Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
BIS raporu kripto madenciliğindeki gizli tehdide dikkat koydu


Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) kripto madencilik sektöründeki yaygın yanlış uygulamalara odaklanan yeni raporuna göre, Ethereum madencileri 2020’den beri diğer yatırımcılardan 600 milyon abd ABD parasıı civarı gelir elde etti.

“Aracılar olarak madenciler: Kripto ve DeFi’da çıkarılabilir değer ve piyasa manipülasyonu” adlı 16 Haziran zamanil bülten, BIS’in Ethereum protokolünün işleyişi üzerine üç kilit çıkarımda bulunduğunu gösteriyor.

İlk bulgu pek de şaşırtıcı değil: Ethereum (ETH) ve üzerinde inşa edilen merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleri, işlemleri doğrulayacak ve defteri güncelleyecek aracılar olarak doğrulzamanicılar veya “madencilere” dayanıyor. Raporun tezini ise bu aracıların ardlendikleri görevi “maksimal çıkarılabilir değer (MEV)” şeklinde nasıl suistimal edebilecekleri oluşturuyor:

“Bu aracılar deftere hangi işlemleri ve hangi sırayla ekleyeceklerini seçebildiklerinden dolzamani, geleneksel piyasalarda yasa dışı olan front-running (yüklü emirleri bilerek önce davranmak) ve sandviç ticareti (aynı işlem için botları programlamak) gibi eylemlerde bulunabiliyorlar.”

Raporda MEV, “madencilerin blockchain ağına eklenecek işlemlerin seçim ve sıralamasını manipüle ederek diğer yatırımcılardan edebileceği maksimum kâr” olarak tanımlanıyor. Raporun yazarları, Ethereum blockchain’ine eklenen 30 işlemden birinin bu kategoriye girdiğini olabilite ediyor.

Geleneksel piyasalarda front-running’in karşılığı olan MEV, rapora göre yasa dışı değil:

“Bir madenci mempool’da piyasa fiyatını etkileyebilecek büyük bir işlem fark ederse, büyük işlemden önce özüsi de söz meselesu işleme uygun bir pozisyon açabilir ve dolzamanisıyla kâr sağlayabilir.”

Rapora göre MEV, anonim blockchain ağlarının özünde olan kusurlardan biri ve dolzamanisıyla bundan kurtulmanın basit bir yolu yok. BIS’e göre MEV, birçok yeni DeFi uygulamasını tehdit ediyor ve bu tehdit gelecekte daha da büyüyebilir.