Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin 12.000 birima düşebilir – Araştırma

Yeni araştırmalar, Bitcoin’in (BTC) benimsenme meselesunda “korkunç bir durumda” olduğunu gösteriyor.

Kripto analitik firması Glassnode, 7 günlık havadis bülteni Week On-Chain’in en yeni szamanisında Bitcoin’in benimsenme meselesunda zor zamanlar geçirdiğini belirtti.

Bitcoin benimsenmesi oranı Mart 2020 zamanlarına geri döndü

Mevcut BTC fiyat hareketi, uzun vadeli sahiplerinden (LTH) madencilere görecek şekilde herkese baskı yapıyor ve bu ortamda rahatlamanın oldukça zor olduğu görülüyor.

Makro kargaşa ve 20 bin birimdaki direnç, BTC/USD’yi 2020’den bu yana yalnızca bir kez görülen seviyelerde tutuyor.

Bitcoin’in bu 7 gün 20 bin birimın üzerine çıkmasının ardından büyük kâr elde edilmesiyle beraber, bir toparlanmanın gerçekleşmesinden önce piyasada bazı olumsuz koşulların oluşacağına dair yapılan dikkatlar devam ediyor.

Glassnode’nin paylaştığı verilere göre söz meselesu düşük seviyeler, Bitcoin yatırımcı profilinde sarsıcı bir kaymaya neden oluyor. Ve bu durum da bireysel ve sözde kısa vadeli sahipler (STH)’in saf dışı kalmasına yol açıyor.

Analitik firması, “Ağ benimseme seviyeleri, en en yeni COVID krizi sırasında görülen seviyelere düştüğü için ağ etkinliği korkunç bir durumda,” diye özetledi.

“Ancak bireysel katılımcılarının ağdan atılması, sadece HODLers sınıfı, karikonum traderları ve günlük Bitcoin kişisilarını geride bırakmak olacak. Ve bu durum, kişisi tabanının temel seviyesinde olduğunu gösteriyor.”

Ağ bileşimindeki bu sıfırlama, zincirleme benimsenme oranındaki bu düşüşün karşısında olumlu bir nüans sağlayabilir.

LTH’ler, Cointelegraph’ın da bu 7 gün bildirdiği gibi zamani piyasalarındaki inatlarıyla ün salmış durumda ve veriler ise sat sat yapma havasında olmadıklarını gösteriyor.

Glassnode, en yeni veri veriinde, “HODLer sınıfı, hem tutulan USD coin miktarının hepsini kapsayan zamanların en en çok seviyelerine ulaşması, hem de çok szamanida kullanım ömrü metriğinin en düşük seviyelere tamamen sıfırlanmasıyla en yeniuçlılığını koruyor. Ve bu da onların, tutulan coinleri harcama isteksizliğini vurguluyor,” ifadelerine konum verdi.

“Bu, mevcut piyasa dalgalanmasının çoğunluğunun Kısa Vadeli Sahip’lerle ilişkili olduğunu gösteriyor.”

Ufukta 12.000 birim mı var?

Yatırımcı çoğunluğu olarak LTH’lerin artan yaygınlığına rağmen, Bitcoin’in bu yılın haziran zamaninda gördüğü 17.600 birimlık makro düşük seviyelerinin altına düşmesi durumunda, STH’ler bazı olumsuz durumlarla karşılaşabilir.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin fiyatı güne 2.000 birim düşüş ile start verdı

Glassnode, 12 bin birima gerileme ihtimalinin, bu seviyenin altındaki hacim boşluğunun bir en yeniucu olduğunu açıklıyor.

Week On-Chain, başka bir konumde ise, “11–12 bin birim aralığına görecek şekilde 18 bin birimın altında büyük bir tedarik boşluğu görülüyor,” ifadelerini kullandı.

“Mevcut döngünün düşük seviyesinin altında işlem yapmak, olağanardü miktarda Kısa Vadeli Sahip’lerin coinlerini derin, gerçekleşmemiş bir kayba sokabilir. Bu da dip yönlü refleksi şiddetlendirebilir ve bir başka geniş kapsamlı teslimiyet olzamaninı tetikleyebilir.”

Ekteki bir grafik, iki fiyat alanı arasındaki hacim eksikliğini gösteriyor ve bu, şu anda STH faiziyle dolu olan 20 bin birim civarındaki alanla tam bir tezat oluşturuyor.

Bitcoin varlığına göre düzeltilmiş harcanmamış gerçekleşen fiyat dağılımını açıklayan grafik (ekran görüntüsü). Kaynak: Glassnode

Bu arada makro faktörler, BTC/USD’nin de dahil olduğu olabilitelerin 10 bin birimın altına düşmesiyle birlikte, en yeni 7 günlarda ve aylarda BTC fiyat istikrarına ilişkin diğer dikkatlara büyük ölçüde katkı sağladı.

Cointelegraph, bu sayfadaki hiçbir içeriği veya ürünü onaylamamaktadır. Size elde edebileceğimiz hepsini kapsayan önemli bilgileri sağlamzamani amaçlamakla birlikte, okuyucular şirketle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce özü araştırmalarını yapmalı ve en yeniuçlarının hepsini kapsayan sorumluluğunu taşımalıdır. Bu yazı yatırım tavsiyesi olarak kabul edilemez.