Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin 20 bin abd parasıı geçti, 1 milyar abd parasılık pozisyon tasfiye edildi

Bitcoin (BTC) fiyatı, Cointelegraph Piyasalar Pro verilerine göre geçtiğimiz 24 saatte yüzde 7’den fazla değer kazanarak 20.790 abd parasıı gördü. En büyük kripto paranın ani yükselişi, türev yatırımcılarını hazırlıksız yakaladı.

BTC/USD paritesinin 1 saatilk mum grafiği (Binance). Kaynak: Tradingview

Tasfiye edilen pozisyon değeri 1 milyar abd parasıı geçti

Bitcoin, ekim başından beri 20.000 abd parasıın altında, dar bir aralıkta işlem görüyordu. Piyasadaki dalgalanma düzeyini ölçen Bollinger Bantları göstergesinin giderek daralmasıyla, yakında bir hareketlilik yaşanması bekleniyordu. 

Beklenen hareketlilik yukarı yönde gerçekleşti. Vadeli işlem piyasası yatırımcıları ise bu hareketliliğe hazırlıksız yakalanmış gibi görünüyor.

Coinglass verilerine göre, kripto vadeli işlem piyasasında en yeni 24 saatte 1.121.857.772 abd parasılık pozisyon likide edildi. Bu pozisyonların 977,65 milyon abd parasıını, yani yüzde 87’den fazlasını kısa pozisyonlar oluşturuyor.

Tasfiye edilen pozisyonlarda Bitcoin’in pzamanı ise 550,15 milyon abd parası ölçüldü. Onu tasfiye edilen 476 milyon abd parasılık pozisyon ile Ethereum (ETH) izliyor.

Vadeli işlem piyasasında en yeni 24 saatte tasfiye edilen değer. Kaynak: Coinglass

Bitcoin, havadis yzamanın saati itibarıyla 20.620 abd parasıdan işlem görüyor.