Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin 24 bin abd abd dolarııa çıkabilir

Bitcoin (BTC), 12 Temmuz Wall Street açılışında ABD abd abd dolarııının yükselişini en yeni 20 yılın en zirve seviyelerine çekmesiyle beraber 20 bin abd abd dolarıı seviyesine tekrardan çıkabilmek için mücadele etti.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Dolar yükselişinde duraklama

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilere göre BTC/USD’nin yedi günün en düşük seviyelere düşmesinin ardından alıcı ve satıcılar arasında bir çekişme vardı.

ABD Dolar Endeksi (DXY) ise Ekim 2002’den beri kaydettiği en güçlü seviyelerle 7 günya giriş onayladı ve yazının yazıldığı esnada 108,7 civarında geziniyor.

ABD Doları Endeksi (DXY) 1 saatlik mum grafiği. Kaynak: TradingView

Bir devamındaki duraklama, ABD hisse senetlerine nefes ettirdı ve hem S&P 500 hem de Nasdaq endekslerinin gün içindeki endişelarını azalttı.

Bununla birlikte, 13 Temmuz’da açıklanması olabilen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) öncesinde kriptoya ilişkin olumlu bir hava neredeyse hiç yoktu.

Popüler trader ve danışmanı Crypto Ed, hem BTC hem de hisse senetlerine olumsuz bir sürecin hakim olduğunu belirtti.

Crypto Ed, paylaştığı yeni bir videoda, Bitcoin’in geçen 7 gün 22.400 abd abd dolarııa yükselmesinden devamında potansiyel Elliott Wave hareketlerini araştırma ederek, “24 bin veya 25 bin abd abd dolarııa doğru çifte ayarlama görmemiz için çok küçük bir şans var,” olabiliteinde bulundu.

Önemli bir yükseliş olasılığı düşükken, diğer taraftan ciddi bir düşüş ihtimali de masadaydı.

Bitcoin sahipleri ciddi bir baskı altında

Zincir ardü analitik firması Glassnode’dan alınan verilere göre piyasada, Bitcoin’in güni döngüsünün ikinci bölümünde olabileceğine dair işaretler bulunuyor.

Analistler, 7 günlık havadis bülteni “The Week On-Chain”in en yeni sgünisında, uzun vadeli BTC sahiplerinin sat sat yapmak için “dikkate değer bir baskı” altında olduğunu savundu.

Diğer taraftan Bitcoin’in önceki güni piyasasındaki davranışını tekrarlaması durumunda, ufukta düşüş ihtimali de bulunuyor.

Haber bülteninde, “Mevcut piyasa yapısı, uzun vadeli BTC sahiplerinin ve madencilerin, teslim olmak için dikkate değer bir baskı altında olduğu bir güni piyasasının devamındaki aşamasının birçok önemli özelliğine sahip,” ifadeleri kullanıldı.

“Zarara arz hacmi şimdi yüzde 44,7’ye ulaştı ve bu arzın çoğunluğu, uzun vadeli sahipler grubu tarafından taşınıyor. Ancak bu rakam, önceki güni döngülerine kıyasla daha az şiddetli bir seviyede kalıyor.”

Söz meselesu araştırmai destekleyen grafiklerde buna ek harcanan LTH coinlerinin yaklaşık kârını veya zararını izleyen Bitcoin’in harcanan belirlendi kâr oranı (LTH-SOPR) da vardı. LTH adresleri, en az 155 gün boyunca coin tutan adreslere deniliyor.

Glassnode, “LTH-SOPR şu anda 0,67’de işlem görüyor ve bu da kripto paralarını harcayan yaklaşık LTH’lerin yüzde 33’lük bir endişela kilitlendiğini gösteriyor,” bilgisini paylaştı.

LTH Harcanan Çıktı Kâr Oranı (LTH-SOPR) konuşmalı tablo. Kaynak: Glassnode

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı özüniz yapmalısınız.