Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin 25.000 abd abd dolarııın altına çakılırken BTC hash oranı rekor kırdı

Bitcoin (BTC) fiyatı kritik 25.000 abd abd dolarıı desteğinin altına inmesine rağmen, madencilik için gerek duyulan bilgi işlem gücüne dayalı olan hash oranı, saniyede 231.428 ExaHash (EH/s) ile hepsi zamanların en en çok seviyesine (ATH) erişti.

Hash oranı, kötü niyetli oyuncuların zincir ardü işlemleri manipüle etmelerine mani olan bir sistemdir. İşlemleri onaylayan madencilik donanımlarının toplam bilgi işlem gücü ile doğru orantılı hareket eder. Hash oranında görülen rekor, Bitcoin ağ zorluğunun da 30.283 trilyonluk güçlü bir meselema gelmesine vesile oldu.

Bitcoin ağının en yeni 24 saatte elde ettiği olabilitei TH/s miktarı. Kaynak: Blockchain.com

Pazar pzamanına dayalı en popüler Bitcoin madencilik havuzları arasında Poolin, AntPool, F2Pool, ViaBTC ve SlushPool geliyor. Bununla birlikte, toplam hash oranının çoğu, zarardaki grafikte “diğerleri” olarak gösterilen dağıtık madenciler tarafından sağlanıyor.

En büyük madencilik havuzları arasındaki hash oranı dağılımı. Kaynak: Blockchain.com

Çok szamanıda kripto projesinin ortadan kalkmasına neden olabilecek seviyede büyük piyasa çöküşüne rağmen Bitcoin ekosistemi; hash oranı, ağ zorluğu ve ağ kapasitesi meselesunda sürekli olarak yeni ATH elde ederek, yani rekor kırarak güçlenmeye devam ediyor.

Buna ek olarak, Bitcoin üzerine inşa edilen ikinci katman teknoloji olan Bitcoin Lightning Network de kapasitesini 4.000 BTC’ye çıen yeniuçak daha hızlı ve daha ucuz eşler arası (P2P) BTC işlemleri sağlama hedefini ileriye taşıdı.

Madenci, yatırımcı ve geliştiricilerin desteğiyle Bitcoin, dünyanın en güvenli blockchain ağı olmaya devam ediyor.

Block şirketinin iştiraki olan TBD, BTC merkezli yeni bir merkeziyetsiz web olan “Web5”i kurma planlarını duyurdu. Kurucu Jack Dorsey’in en büyük blockchain ağının internetin evriminde önemli bir rol oynayacağına olan inancına vurgu onayladı.

Web3 sayesinde internet merkezden uzaklaştırılırken Dorsey, Web5’i yalnızca Bitcoin blockchain üzerinde çalışan kimlik tabanlı bir sistem olarak tasarlıyor. Cointelegraph tarafından daha önce açıklandığı gibi, TBD’nin prototip belgelerine dayanan Web5, merkeziyetsiz web platformu (DWP) olarak geliştiricilerin DID’ler ve merkeziyetsiz düğümler (node) aracılığıyla merkeziyetsiz web uygulamaları oluşturmasına olanak tanıyacak.