Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin analistlere göre risksiz bir varlığa dönüşüyor

Perşembe günü hem kripto hem de geleneksel piyasalar için tam anlamıyla kan gövdeyi götürdü. Bitcoin (BTC) yüzde 7 düşüş gösterirken, Nasdaq’ın değer kaybı yüzde 5’i aştı.

Çoğu kişi kripto piyasalarında zararına satış beklese ve Bitcoin için kısa vadede işler kötü gözükse de, bir analiste göre BTC, hala risksiz bir varlık olma yolunda ilerliyor.

Risksiz varlıklar, genel piyasa duyarlılığı kötüleştiğinde dahi iyi performans gösteren -veya yatırımcıların akın ettiği- varlıkları ifade ediyor.

Örneğin devlet tahvilleri risksiz varlıklardır. Tam aksine, teknoloji hisseleri ve kripto paralar ise riskli varlıklar olarak değerlendirilir. Riskli varlıklar genel piyasa duyarlılığı iyi olduğunda Fed faiz oranlarını artırmadığında iyi performans gösterirler.

Yine de Bloomberg’in bir analisti, “yaygınlık, olgunlaşma ve Bitcoin’in hisse senetlerini yendiğini” gösteren ilginç bir grafik paylaştı ve Bitcoin’in özüni nihayet güvenli liman olarak konuşlandırıyor olabileceğini ima etti.

Aşağıdaki grafik, Bitcoin’in dalgalanması ve performansının Nasdaq 100 endeksini geride bıraktığını ortaya koyuyor.

Kaynak: Bloomberg Intelligence

Mike McGlone, özellikle de kripto piyasasının mayıs başındaki haliyle “fintech ve para piyasasında yeni bir devrim gibi gözüktüğünü” söyledi.

“Dünyanın en akışkan, 24/7 alım satım aracı Bitcoin, 2022’de 3 Mayıs’a kadar yalnızca yüzde 15 düşüş gösterirken Nasdaq 100 endeksinin yüzde 20 düşmesi, kriptonun risksiz bir varlığa dönüştüğünün habercisi olabilir.”

Mike McGlone, daha önce Cointelegraph’a onayladığı duyuruda Bitcoin risksiz bir varlığa dönüşerek, 2022’de 100 bin abd parasıı geçeceğini ileri sürmüştü.