Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin aralık zamanına görecek şekilde 28 bin birima yükselebilir


Deutsche Bank danışmanıleri, Bitcoin’in (BTC) Aralık 2022’ye görecek şekilde 28 bin birima toparlanacağını öngörüyor.

Bitcoin ve genel anlamda kripto para piyasası zor bir altı ay geçirdi ve özellikle de BTC fiyatı, en yeni 10 yılın en kötü çeyreklik performansını göstermişti. Makroekonomik koşullar da bunda rol oynadı: Durgunlaşan piyasalar ve enflasyon korkusu, geleneksel hisse senedi piyasaları ve kripto alanındaki denklerinin en yeni derece düşük seviyelere gerilemesine yol açtı.

Deutsche Bank danışmanıleri Marion Laboure ve Galina Pozdnyakova tarafından yzamanınlanan rapor, BTC’nin orta vadeli şekilüne dair ilginç bir bakış açısı sunuyor. Analistlere göre kripto para piyasası, 2021 en yenilarından beri Nasdaq 100 ve S&P 500’ü yansıtan hareketler gösterdi.

İkili, S&P’nin yeniden haziran zamanı seviyelerine yükseleceğini ve Bitcoin’in endeks ile gösterdiği korelasyonun, kripto paranın 2022 ortalarına doğru mevcut kura kıyasla yüzde 30 yükselebileceği anlamına geldiğini düşünüyor. Bu da Bitcoin fiyatının 28 bin birimı görebileceği demek.

İlginizi çekebilir: Kriptoda ktopladıraç azaltma en yenia erince güzel günler göreceğiz – JPMorgan

Analistlerin konuşması, sektöre hakim olan korku ve şüpheyi bir miktar bastırabilir. Yine de kripto para piyasalarının toparlanması bu görecek şekilde temiz olmayacak. Laboure ve Pozdnyakova, Terra ekosisteminin çöküşünün ve Celsius krizinin piyasa etkilerinin durumu kötüleştiren faktörler olduğunu açıkladı.

“Token fiyatlarında istikrarı korumak zor, çünkü borsa sistemindeki gibi ortak değerlendirme modelleri yok. Buna ek olarak, kripto piyasası epey bölük pörçük durumda, Kripto düşüş trendi, sistemin karmaşıklığı sebebiyle sürebilir.”

JPMorgan tarafından gönderilen bir başka yatırımcı notu ise kripto ekosisteminin çoktan toparlanmaya start vermış olabileceğini söylüyor. Rapora göre Three Arrows Capital gibi bazı risk sermayesi şirketleri borçlarını ödeyemez hale gelirken, ekosistemi yukarı taşıyan oyuncular da var.