Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin, ard arde kırmızı mumlarla kapanış yapmaya devam ediyor

Bitcoin (BTC) fiyatı, 7 günen yeniu düşük hacimlerin etkisiyle oluşan sat satlarla 12 Haziran’da da düşmeye devam ediyor.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Analist: düşüş, 1929’daki duruma benziyor

Cointelegraph Piyasalar ve Tradingview verilerine göre BTC/USD altı günlük düşüşüne devam ederek 27.150 abd abd dolarıı seviyesini gördü.

Haftalık mum kapanışına saatler kalan Bitcoin, ard arde dokuz 7 gün boyunca kırmızı mumla kapanış serisini devam ettirme tehlikesiyle karşı karşıya.

Kırmızı mumla kapanış serisine bir yenisini daha eklememek ve ikinci bir 7 günlık yeşil mumla kapanış için, mevcut 27.500 abd abd dolarıılık fiyatın yaklaşık 2.000 abd abd dolarıı daha artması gerekiyor.

BTC/USD 1-7 günlık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Önemli destek noktalarının endişeları ve 7 günen yeniu oluşan düşük hacim sebebiyle 7 günlık kapanışa saatler kala, çalışanler BTC fiyatının mzamanıs zamanında gerçekleşen en yeni on zamanın en düşük seviyesini tekrar test etmesinden korkuyor.

Cointelegraph’a araştırmaleri ile katkı sağlayan Michaël van de Poppe 11 Haziran’daki BTC fiyatı hakkında, “Bitcoin 29 bin abd abd dolarııdaki güçlü destekte durmadı ve düşmeye devam etti. 28,6 bin abd abd dolarıılık fiyat bölgenin nasıl bir tepki vereceğini görelim,” dedi.

“Eğer burada durmazsa, 26 ve 24 bin abd abd dolarıı seviyesi masada.”

Kripto varlıkların “kapitülasyonları” tartışmaları arasında, sektörün gelenekler borsalar ile olan korelasyonuna dikkat çekenler de var. Bloomberg Intelligence kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, risk varlıklarının zaten en yeni iki yılda oldukça zirve ilgi gördüğünü söyledi.  

Twitter takipçilerine, “Eğer geleneksel borsalar düşmeye devam ederse, neredeyse herşey zirveye ulaşmış olacak,” diyen McGlone,

“2020-21’deki risk varlıklarında görülen yükselme 1929 ve 1999’daki gibi bir çöküşle en yeniuçlanabilir.”  

Ethereum fiyatında önemli değişimler yaşanıyor

Altcoinler için ise durum çok daha kötü görünüyor.

Piyasadaki en büyük 10 kripto paraya baktığımızda, bazılarının durumu yüzde 10’luk düşüşlerle BTC/USD endişelarından bile daha fazla.

En büyük altcoin Ether (ETH) de gün içinde yüzde 7’ye varan bir fiyat düşüşü yaşadı.

On-chain analitik firması Glassnode, zarardaki grafikte de görüleceği üzere, 7 gün en yeniu boyunca fiyat düşüşleriyle birlikte, Ethereum piyasasının 1.781 abd abd dolarıılık ETH realize edilmiş fiyatının altına düştüğünü belirterek,

“Bu da piyasada realize edilmemiş kaybın hemen hemen yüzde 18,4 olduğu anlamına geliyor. ETH 2.0’ın realize edilmiş fiyatının ise 2.400 abd abd dolarıı üzerinde olduğunu ve realize edilmemiş kaybın yüzde 39,6 civarında olduğunu görüyoruz,” dedi.  

Ethereum realize edilmiş fiyatı vs. ETH/USD fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.