Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin artık S&P 500 ve Nasdaq’a göre daha az volatil!

Bitcoin (BTC), ABD abd parasıının ender ve büyük bir düşüş yaşamasıyla 5 Kasım’da 21 bin abd parası seviyesinin üzerinde kalmzamani başardı. 

BTC/USD günlük mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Riskli varlıklar toparlanırken ABD abd parasıı yüzde 2 değer kaybetti

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView verileri, BTC/USD paritesinin Bitstamp’te 7 günnın yeni en zirve seviyesi olan 21,473 abd parası seviyesine ulaşmak için daha önceki gücünden destek topladığını ortaya koydu. 

BTC/USD çifti, abd parası zarar görmeye devam ederken, ABD ekonomik verilerinden faydalandı. ABD Dolar Endeksi (DXY), yıllar devamında ilk defa bir günde yüzde 2 değer kaybetti. DXY, bu hareketle birlikte riskli varlıkların ralli yapmasına izin vermiş oldu. 

ABD Dolar Endeksi (DXY) günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView

Alım satım şirketi Eight CEO’su ve kurucusu Michaël van de Poppe, meseleya ilişkin “Bitcoin hepsini kapsayan zirve seviyeleri kazanıyor, hacim artıyor ve BTC yeniden 21 bin abd parasıın üzerine oldu” yorumlarında bulundu ve ekledi:

“Bu seviyeden 22.500 abd parasıa görecek şekilde devam edeceğimizi olabilite ediyorum. Ancak bundan önce hafif bir ayarlama yaşanabilir. Dip sezonu, satın alın.” 

BTC/USD konuşmalı grafik. Kaynak: Michaël van de Poppe/ Twitter

BTC daha önce dalgalanma eksikliği ve dar işlem aralığı sunduğu için adı çıkmıştı. Bu da BTC’nin ilk defa hisse senetlerinin bile önüne geçmesine sebep olmuştu. 

ARK Invest’in kripto çalışani Yassine Elmandjra, “Tarihte ilk defa Bitcoin, hem S&P 500 hem de Nasdaq’a göre daha az volatil” ifadelerini kullandı ve ekledi:
 

“Volatilite en en yeni bu görecek şekilde düşük olduğunda Btcoin, bir yılda 9 bin abd parasıdan 60 bin abd parasıa yükselmişti.” 

Bitcoin, S&P500 ve Nasdaq’ın birbirlerine karşı  Birleşik Volatilite Endeksi grafiği. Kaynak: Yassine Elmandjra/ Twitter

Kripto para borsası Gemini’nin kurucu ortağı Tyler Winklevoss, Kripto piyasalarının 2021 yılında da olduğu gibi genel piyasa yörüngesinin önde gelen bir göstergesi olarak hareket etmeye devam edeceğine dair inanca sahip olduğunu belirtti. 

Winklevoss, “kripto, çöküşe uğrayan ilk varlık sınıfıydı, ilk yükselen varlık sınıfı da yine kripto olacak” ifadelerini kullandı. 

Bitcoin, büyük itibari para birimlerine göre daha stabil 

Ark Invest’in tanınan çalışani David Puell, düşük volatilite meselesunda Bitcoin’deki istikrar yüzünden yalnızca hisse senetlerinin değer kaybetmediğinin altını çizdi. 

ARK Invest’in “The Bitcoin Monthly” isimli raporunda ise “Bitcoin’in göreceli volatilitesi yalnızca hisse senetleri karşısında değil, aynı zamanda büyük döviz çiftleri karşısında da aztopladı. Makro belirsizlik ve abd parasıın gücü artmaya devam ettikçe, Bitcoin’in göreceli bir şekilde stabil kalmaya devam ederken, döviz çiftleri negatif yönde etkilendi” ifadelerine konum verildi. 

The Bitcoin Monthly raporunda, buna ek şunlar belirtildi:  

“Bitcoin’in 30 günlük volatilitesi, Ekim 2016’dan bu yana neredeyse GBP ve avronun volatilitesiyle eşdeğer. FED, her ne görecek şekilde şahin tutumu dalgalanmaya sebep olsa da Bitcoin, yabancı para birimelerine göre karşı gücü artmaya devam ediyor.” 

BTC/USD’nin avro ve GBP’ye karşı vlatilite grafiği (ekran görüntüsü). Kaynak: ARK Invest

Cointelegraph’ın da daha önce bildirdiği gibi, LookIntoBitcoin yaratıcısı Philip Swift, kripto piyasasındaki mevcut zamani sezonunun 2023 yılının işe koyulrında en yenia ereceğini olabilite ediyor. 

Bu havadisde paylaşılan hepsini kapsayan görüşler ve ifadeler, yalnızca yazara aittir ve ‘Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir; bu nedenle yatırım en yeniuçı verirken özü araştırmanızı yapmanızı öneririz.”