Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin ATM szamanisı en yeni birkaç yılın en düşük seviyesine ulaştı

Bitcoin (BTC) ATM kurulumları 2022’de sert bir şekilde düştü. Mzamanis zamaninda sadece 202 tane yeni BTC ATM’si kuruldu. Bu szamani en en yeni üç yıl önce, 2019’da, bu civardaydı.

Yılbaşından bu yana Bitcoin ATM kurulum szamanisı giderek azalıyor. 2021 Aralık zamaninda 1971 tane yeni BTC kurulumu yapılırken, şu sıralar bu szamani yüzde 89,75 düşmüş durumda. Bununla birlikte Coin ATM radar verilerine göre, Haziran zamaninın ilk 5 gününde 817 yeni BTC ATM’si kurulumu oldu. Bu szamanidaki artış, kurulumların tekrar eski hızına geri dönebileceği işaretini veriyor. 

Dünya genelinde aylık olarak kurulan/kettirılan kripto para ATM szamanisı grafiği. Kaynak: Coin ATM Radar

Kripto ATM kurulumlarındaki bu yavaşlamanın nedenleri arasında, dünya genelindeki jeopolitik gerilimler, belirli olmayan veya kripto karşıtı regülasyonlar, piyasanın doyuma ulaşması ve coronavirus pandemisi örnek gösterilebilir.

Coin ATM Radar verilerine göre dünya genelindeki 37.826 kripto ATM’sinin yüzde 87,9’u Amerika Birleşik Devletleri’nde konum alıyor. Avrupa ise bu oran hepsi ATM’lerin yüzde 3,8’sini oluşturuyor.

Kripto para ATM’lerinin firmalarla kurulum yüzdeleri. Kaynak: Coin ATM Radar

Dünya genelindeki hepsi kripto ATM’lerinin yüzde 41’ini üreten Genesis Coin, bu yüzde ile pazardaki en büyük paya sahip üretici ünvanını alıyor. Sonraki sıraları ise yüzde 21,6 ile General Bytes, yüzde 16 ile BitAccess, yüzde 5,4 ile Coinsource ve yüzde 4,7 ile Bitstop alıyor. 

İlgili: Bitcoin Lightning Network kapasitesi 3.900 BTC’yi geçerek rekor kırdı!

Gerçek dünya sorunları Bitcoin ATM kurulum szamanilarında yavaşlamaya neden olsa da, Bitcoin hala eşler arası, merkeziyetsiz ve güvenli bir ağ olarak giderek daha iyi bir performans gösteriyor.

Kümülatif Bitcoin kapasitesi. Kaynak: BitcoinVisuals node

Cointelegraph’ın Bitcoin Visuals verilerine dayanarak bildirdiği gibi, Bitcoin Lightning Network (LN) kapasitesi hepsi zamanların en en çok seviyesi olan 3.916 BTC’ye ulaştı. Bitcoin LN, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için ilk olarak 2018’de Bitcoin ana ağına entegre edilmişti.