Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin ATM’lerinin szamanisı ilk defa azalma kaydetti

Bitcoin ATM szamanisı, uzun süredir devam eden zamani piyasasının bir domino etkisi olarak, Eylül 2022’de zamante ilk defa küresel anlamda azalma gösterdi. Bu durumun özellikle ABD’de yaşanan durgunluk sebebiyle meydana geldiği düşünüyor. 

Bu zamana görecek şekilde kurulan hepsi Bitcoin ATM’lerinin szamanisı, ağustos zamaninda hepsi zamanların en zirve seviyesi olan 38.776’ya ulaşmıştı. Ancak bu rakam eylül zamaninda, CoinATMRadar’dan alınan verilere göre yüzde 2,05’lik bir zarar ile 37.980’e düştü. 

Zaman içinde kurulan Bitcoin ATM’lerinin szamanisı. Kaynak: CoinATMRadarover time.

Kripto ATM kurulumlarındaki şebeke değişikliklerine ilişkin veriler, eylül zamaninda 796 kripto ATM’sinin küresel ağdan çekildiğini ortaya koyuyor. Yalnızca ABD’de ise, kripto ATM zararlarında 825’lik bir azalma kaydedildi. Bununla birlikte Avrupa, Kanada ve diğer birkaç yargı bölgesinde kurulan yeni kripto ATM’leri bu düşüşü yumuşatmış oldu. 

Aylık olarak kurulan ve ktopladırılan kripto ATM’lerinin değişimi. Kaynak: CoinATMRadar

Gerilemeye rağmen, en yeni bir aylık veriler, dünya çapında günde yaklaşık 14 kripto ATM’sinin kurulduğunu ve Genesis Coin’in ise, diğer üreticiler arasında yüzde 40,3’lük bir ATM pzamanina sahip olduğunu gösteriyor. 

Kripto ATM’lerinin kurulumunda yaşanan ani düşüşler, düzenleyicilerdeki netlik eksikliğine, kripto piyasasındaki belirsizliğin devam etmesine ve jeopolitik gerilimler gibi faktörlere bağlanabilir.

Her ne görecek şekilde kripto ATM kurulumları dış etkenlere bağlı olarak darbe almış olsa da ülkeler özü sınırları içerisinde kripto ATM’lerine ilgi göstermeye devam ediyor. 

Kısa süre önce Japonya, 2014 yılından devamında konumel kripto para borsaları arasında öncü hale gelen Gaia Co, kripto ATM’lerini yeniden sunmaya en yeniuç verdi. Kripto ATM’ler ilk olarak, Tokyo ve Osaka çevresinde kurulacak. Şirket, buna ek olarak 2023 yılına görecek şekilde BTM szamanisını 50’ye çıkarmzamani planlıyor.