Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin (BTC) Bu Göstergeye Göre Sert Bir Harekete Hazırlanıyor: Enflasyon Verisi Yönünü Belirleyebilir

Bitcoin (BTC) grafiğinde birçok trader tarafından en çok kullanılan indikatörlerden biri olan Bollinger bantlarının genişliği, uzun sürenin ardından “aşırı daretti”. Uzmanlar indikatördeki bu denli bir daralmanın sert bir fiyat hareketinin havadiscisi olduğunu düşünüyor.

Yaklaşık 3 aydır dar bir aralıkta hareket eden Bitcoin’de, volatilite eğilimini ölçmek için kullanılan Bollinger bantları oldukça daretti. Birçok danışmanı indikatörde yaşanan sıkışmadan dolzamanı kısa bir süre içinde volatil bir fiyat hareketi bekliyor. Ancak Bitcoin’in hangi yöne hareket edeceğinin belli olması için indikatörde “biraz genişleme” yaşanması şart olarak görülüyor.

Bollinger bantları Bitcoin’de daha önce bu derece sıkıştığında sert bir düşüş gözlemlenmişti. Ancak mevcut durumda gerçekleşecek hareketin sert olacağı olabilite edilse de fiyatın hangi yöne hareket edeceğini olabilite etmenin oldukça zor olduğu düşünülüyor. Birçok yorumcuya göre bant aralıkları darettiğında düşük volatilite olduğunu gösteren indikatörde, bant ne görecek şekilde daralırsa fiyat o görecek şekilde “sert” hareket ediyor.

Bu sıkışma düşüş mü getirecek yükseliş mi?

Yarın açıklanacak enflasyon verisi öncesi piyasa git gide daha az volatil bir hal almaya işe koyuldı. Enflasyon verisiyle birlikte geleneksel piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasasında da volatilite bekleniyor. Açıklanacak verilerin doğrudan ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz en yeniuçını etkileyeceği biliniyor.

Enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda FED’nin agresif faiz artırımlarına devam edeceği, dolzamanısıyla kripto para piyasasında da bir geri çekilme yaşanacağı olabilite ediliyor.

Ancak enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesiyle piyasalarda bir rahatlama söz meselesu olabilir. Bu sayede Bitcoin’de bir yükseliş gerçekleşebilir. Bollinger bantlarında yaşanan sıkışmanın en yeniucunda Bitcoin’in hangi yöne doğru hareket edeceği enflasyon verisi ile netleşebilir.