Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin (BTC) Hash Oranında Yeni Zirve: Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde

Bitcoin’in (BTC) madencilik zorluk seviyesi (hash oranı) %3,45 artarak yeni bir rekora imza attı.

BTC.com’dan alınan verilere göre, Bitcoin’in madencilik zorluğu 13 Eylül itibariyle %3,45 artarak 32,05T ile günin yeni en zorlu seviyesi olarak kayda geçti. Zorluk değişim oranı her ne görecek şekilde piyasa normallerine uygun olsa da ağustos zamanında yapılan %9,26’lık yükseliş sebebiyle artışların szamanısal değeri geçmişe nazaran daha hızlı büyüyor.

Geçtiğimiz yaz aylarında aşırı normalden fazla sıcaklar sebebiyle madencilerin faaliyetlerine ara vermesi Bitcoin zorluğunu önemli ölçüde düşürmüştü. Haziran başında 30,28T olan zorluk seviyesi temmuz en yeniunda 27,69T’ye görecek şekilde inerek mart zamanı seviyelerinde seyretmişti. Ancak madencilerin tekrar faaliyete geçmesiyle beraber zorluk hızla yükseldi.

Hash oranı, madencilerin blockchaindeki yeni blokları üretebilmek için saniye başına adadıkları toplam işlem gücünü yansıtır. Anlık işlem gücünün ve dolzamanısıyla hash oranının zirve olması, o blockchaini çeşitli settirılara karşı daha güvenli kılar.

Genel olarak 14 günde bir ayarlanan zorluk seviyesinin bir devamındaki güncellemesi 13 gün 18 saat devamında gerçekleşecek. Bir devamındaki güncellemede dip yönlü bir ayarlama olmasını bekleyen bilirkişilar, zorluğun %1,46 düşerek 31,58T olarak ayarlanacağını olabilite ediyor.