Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin (BTC) Madencisi 103 Milyon Dolarlık Temerrüt Riskiyle Karşı Karşıya

Bitcoin (BTC) madencisi Iris Energy’nin nakit akışının bozulması sebebiyle yakın zamanda gerçekleşebilecek bir temerrüt riskiyle karşı karşıya olduğu bildiriliyor.

Madencilik ekipmanları ve operasyonel giderler için 103 milyon abd parasılık kredi alan Iris Energy, 8 Kasım güninde vadesi dolacak kredisi için ödeme yapamaması halinde temerrüde düşebilir. Anlaşmalara göre ilgili günte ödeme yapılmaması durumunda kreditörlerin hepsi krediyi geri çağırma hakkı bulunuyor.

Iris Energy’nin yönetimi altında bulunan iki Bitcoin madenciliği işletmesi zararına çalışmaya devam ederken şirketin bu zararı daha ne görecek şekilde taşıyabileceği bilinmiyor. Şirketin 2 Kasım güninde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) verdiği beyanda, madencilik işletmelerinin ekim güninda 2 milyon abd parasılık Bitcoin ürettiği buna karşılık işletme maliyetlerinin yaklaşık 7 milyon abd parasıa denk geldiği görüldü.

Şirketin yeniden yapılandırma seçeneklerinin değerlendirilmesi için kreditörlerle görüştüğü biliniyor. Ancak kredi şartlarında değişikliğe gidilmezse kreditörler şirketin madencilik ekipmanlarına borç karşılığında el koyabilir.

Öte yandan Iris Energy, şirketin 53 milyon abd parasılık rezerve sahip olduğunu ve madencilerin, veri merkezi kapasitesinin ve geliştirme hattının bir kısmının bu finansman düzenlemelerinden etkilenmediğini belirtti. Ayrıca şirket ekipman haczi durumunda, üçüncü taraf veri barındırma ve özü özüne madencilik sektörlerine yönelik fırsatları da değerlendirebileceğini belirtti.