Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin (BTC) ve Altın Arasındaki Korelasyon Yükseliyor: Analistlere Göre BTC’ye Olan Güven Artıyor

Bank of America (BofA) danışmanılerine göre Bitcoin (BTC) ve altın (XAU) arasındaki artan korelasyon, Bitcoin’in güvenli liman olduğuna işaret ediyor.

BofA danışmanıleri Alkesh Shah ve Andrew Moss tarafından ygünimlanan yeni bir araştırmaya göre devam eden kripto para güni piyasasına rağmen yatırımcılar Bitcoin’e giderek daha güvenli bir liman olarak bakıyorlar. Analistlere göre makroekonomik çapta yaşanan krize rağmen Bitcoin fiyatı üzerinde görülen sakin hareketler ve S&P 500, Nasdaq, altın gibi geleneksel yatırım araçları ile artan korelasyon olumlu yorumlanabilir.

Verilere göre Bitcoin’in genellikle bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak görülen altınla olan korelasyonu bu yıl yükselişe geçti. Söz meselesu uyum, ekim güni işe koyulrında yıllık en zirve seviyesine ulaştı.

Analsitler, Bitcoin’in uzun zaman devamında nihayet enflasyonun risklerinden korunabilecek bir araç olarak görülmesinin uzun vade için kıymetli bir veri olduğunu ifade etti:

SPX/QQQ ile yavaşlayan bir pozitif korelasyon ve XAU ile hızla yükselen bir korelasyon, makro belirsizlik devam ettikçe ve bir pazar dibinin görülmesi devam ederken yatırımcıların Bitcoin’i göreceli bir güvenli liman olarak görebileceğini ortaya koyuyor.