Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin (BTC) Yükselişe Geçti: Volatil Dönem Başlıyor Mu?

Uzun süredir yatay seyrini koruyan kripto para piyasalarında olabilen oldu ve ilk ani volatil hareket gerçekleşti. Fakat bilirkişiların önü sürdüğü verilere göre söz meselesu hareket bununla sınırlı kalmayabilir.

Geçtiğimiz 7 gün Koin Bülteni olarak Bitcoin (BTC) grafiğinde Bollinger bantlarının genişliğinin önemine değinmiş ve uzun zaman zaman en yenira “aşırı daralma” seviyesinin görüldüğünü belirtmiştik. Birçok trader tarafından en çok kullanılan indikatörlerden biri olan Bollinger bantlarının genişliğinde yaşanan bu daralmanın sert bir fiyat hareketinin havadiscisi olarak yorumlamıştık ve nihayetinde 25 Ekim günü bu teknik düşünce en yeniucunu verdi.

Birçok yorumcuya göre bant aralıkları dartopladığında düşük volatilite olduğunu gösteren indikatörde, bant ne görecek şekilde daralırsa fiyat o görecek şekilde “sert” hareket ediyor. Bitcoin fiyatında 24 saat içerisinde yaşanan %5’lik yükseliş her ne görecek şekilde kısa vade için ani ve zirve volatilli bir hareket olarak yorumlansa da Bollinger bandı halen daha sıkışık bir alanda devam ediyor. Yorumculara göre dün yaşanan yükseliş yeni bir volatil dönemin işe koyulngıcını temsil ediyor olabilir.

Bununla birlikte çalışanler, CryptoQuant’ın açık faiz verileri de uzun süreli sessizliğin ardından Bitcoin vadeli işlemleri için büyük bir tasfiye dönemi yaklaşıyor olabileceğini ön görüyor. Açık faiz oluşumuna göre fiyat bu aralıktan yeterince volatil davranırsa bir tasfiye dalgasının (Long veya Short pozisyonlarda) gerçekleşme ve bir süreliğine devam etme ihtimali var.

Öte yandan bu 7 gün içi gerçekleşecek önemli makroekonomik havadisleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Özellikle 27 Ekim Perşembe günü hem ABD hem de AB tarafından önemli finansal duyuruların yapılması bekleniyor.