Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin Cash, BTC’ye karşı dibi gördü ve Bitcoin fiyatı tekrardan 30 bin abd parasıa çıktı

Bitcoin (BTC), 11 Mayıs’ta Wall Street’in açılışının ardından on ayın en düşük seviyesinden geri döndü.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bir günde 860 milyon abd parasılık kripto tasfiyesi

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilere göre BTC/USD paritesi ABD’deki beklenenden yüksek enflasyon verilerinin etkisini sildi ve Bitstamp’ta 32 bin abd parasıa ulaştı.

Parite, nisan ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) baskısı nedeniyle Temmuz 2021’den bu yana görülmeyen seviyelere düştü.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi ise 10 Mayıs’ta, 10/100’luk şimdiye kadar kaydedilen en düşük duyarlılık değerlerinden birini ölçtü.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi (ekran görüntüsü). Kaynak: Alternative.me

Popüler trader Crypto Ed, TÜFE haberlerinden önce yayımladığı en son YouTube ve Twitter gönderilerinde paritenin 28 bin abd parası veya daha düşük seviyelere inebileceği tahmininde bulundu ve olumsuz gidişatın da “henüz bitmediğini” sözlerine ekledi.

Bu arada, zincir üstü izleme kaynağı Coinglass’tan elde edilen verilere göre yazının yazılmadan önceki 24 saat içerisinde 860 milyon abd parasılık çapraz kripto tasfiyeleri gerçekleşti.

Kripto tasfiyeleri grafiği. Kaynak: Coinglass

Bitcoin’in gidişatı kötü mü? Daha da kötü olabilirdi..

Dikkatler gün içinde buna ek Bitcoin hard forklarına da odaklandı.

Aralık 2017’de 0,1829 BTC’lik bir zirveye ulaşan Bitcoin Cash (BCH), 11 Mayıs’ta BTC bazında tüm zamanların en düşük seviyelerini gördü.

BCH/BTC 1 aylık mum grafiği (Binance). Kaynak: TradingView

Şu anda yaklaşık 0,0068 BTC olan BCH, aynı şekilde BTC’ye karşı yeni bir taban oluşturan Bitcoin SV (BSV) gibi ciddi derecede geriledi.

BSV/BTC 1 haftalık mum grafiği (Bitfinex). Kaynak: TradingView

Benjamin Cowen, “Bitcoin size neden kral olduğunu hatırlatacak. ALT/BTC değerlemeleri bir hesaplaşma içinde bulunuyor,” şeklinde yorum onayladı.

“Bu hikayenin bir benzeri geçmişte de yaşandı ve yine aynı gelişmeler gerçekleşiyor. Yüzde 60’lık BTC hakimiyetinde görüşmek üzere.”

CoinMarketCap’ten alınan verilere göre Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı, yazı yazıldığı esnada, ocak ayında kaydedilen 2022’nin en düşük seviyesinden yaklaşık yüzde 4 yükselerek yüzde 43,7 civarında bulunuyor.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı özüniz yapmalısınız.