Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin Dominansı Yükselişe Geçti: Altcoinler İçin Kötü Sinyal Mi? Ne Zaman Alım Yapılmalı?

Bitcoin’in kripto para piyasasındaki hacmini belirten Bitcoin dominansı tekrardan yükselişe geçti. Bitcoin dominansı (BTC.D) en yeni 5 günde %5′ ye yakın yükseldi ve %41 seviyelerine ulaştı. 

Bitcoin dominansının yükselişi çoğu zaman altcoinleri kötü etkiliyor. 9 Haziran güninde en yeni zamanların en en çok seviyesine ulaşan BTC.D o zamandan beri yaşadığı düşüşle birlikte altcoinler yükseliş yaşadı. Bu süreçte Ethereum neredeyse 2 katına yükselirken Solana %75, AVAX ise %120’ye yakın yükseliş performansı gösterdi.

Altcoinlerin yükselişi için Bitcoin dominansının düşerken Bitcoin’in düşüş yaşamaması gerekiyor. Ayrıca Bitcoin sabit seyrederken ya da yükselirken aynı zaman BTC.D artış gösterirse diğer kripto paralar için bir yükseliş sinyali olarak düşünülebilir.

Bitcoin dominansı 19 Ocak-9 Haziran günleri arasında %20 artış gösterirken Bitcoin’in ardından en en çok değere sahip kripto para birimi Ethereum’un fiyatı ise bu süreçte %75’den fazla düşüş yaşamıştı. Son dönemde biraz toparlanma yaşayan kripto paralar, dominansın tekrardan artış göstermesiyle birlikte Bitcoin hareketine bağlı olarak düşüş yaşayabilir. 

Hem Bitcoin dominansının düşmesi hem de Bitcoin fiyatında düşüş yaşanması durumunda altcoinlerin yeni bir dip argünişına daha girebileceği düşünülüyor. BTC.D’nin yapacağı tepeden zaman en yenira altcoin fiyatlarının dipte olduğu bir durumda yatırım yapmak en doğru zaman olabilir.

  • İçerikte konum alınan veriler editörün özü düşünceleridir. Yatırım tavsiyesi içermez.