Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin Dominansındaki Düşüş Altcoin Sezonu İçin Bir İşaret mi?

Bitcoin’in toplam kripto para piyasasında hakimiyet oranını ifade eden “bitcoin dominansı” yaklaşık %40 seviyelerine geriledi.

Bazı yorumcular bu durumu bitcoin’in kripto para piyasasında önemini kaybettiğinin bir göstergesi olarak yorumlarken, bazıları ise bitcoin’den azalan paranın altcoin’lere geçtiğini ve beklenen altcoin sezonunun yakın olduğunu düşünüyor.

Bitcoin eleştirmeni ve Europac başkanı Peter Schiff, Twitter üzerinden uyguladığı paylaşımda: 16.000’den fazla alternatif kripto para karşısında Bitcoin dominansı Haziran 2018’den bu yana ilk kez %40’ın altına gerilediğini belirtti ve “bitcoin, özüsi ile hemen hemen aynı özelliklere sahip kolayca oluşturulabilen diğer kripto para birimleri karşısında avantajını kaybediyor.” dedi.

TradingPlatforms sitesinde 27 Aralık’ta yayınlanan bir araştırmada, bitcoin dominansının bu seviyeye düşmesinin, altcoin sezonunun habercisi olabileceği belirtildi.

Bitcoin dominansının bu yıl yaklaşık %45 düştüğünü gösteren bir grafik paylaşan “Altcoin Sherpa” isimli bir analist ise, altcoin sezonunun bir yıldır devam ettiğini söyledi.

Son 12 ayda kripto para piyasasına çok fazla kurumsal yatırımcının gelmesinin “şaşırtıcı” olduğunu söyleyen Genesis Trading’in yöneticilerinden Noella Achenson CNBC’ye verdiği röportajda, bu yıl gelen kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasının büyümesinde önemli bir rol oynayacağını belirtti.

Glassnode’un on-chain verilerine göre, “kısa vadeli” bitcoin bulunduran cüzdanların %32 oranında azalmasına karşın, “uzun vadeli” bitcoin sahiplerinin cüzdanlarında %16’lık bir artış görüldü.

Tradingview’den alınan verilere göre yaklaşık 2 aydır düşüş trendinde olan bitcoin dominansı yazının kaleme alındığı sırada %40 civarlarında bulunuyor.