Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin, Fed’in faiz artırımından zaman en yenira 20.800 abd parasıı gördü

Bitcoin (BTC) fiyatında, 2 Kasım’da ABD Federal Rezervi’nin art arda dördüncü bir yüzde 0,75 faiz artırımı gerçekleştirmesiyle beraber anlık oynaklıklar görüldü.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Fed, daha fazla artış olacağına işaret ediyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilere göre BTC/USD, işe koyulngıçta 20.200 abd parasıa düştü ve ardından bir anlığına 20.800 abd parasıa yükseldi.

Fed, uyguladığı duyuruda yüzde 0,75’lik faiz artırımını doğruladı.

Söz meselesu duyuruda, “Komite, uzun vadede yüzde 2 oranında maksimum istihdam ve enflasyon elde etmeyi hedefliyor. Komite, bu hedefleri desteklemek adına federal fon oranı için hedef aralığını yüzde 3-3/4’ten yüzde 4’e yükseltmeye en yeniuç verdi,” ifadeleri kullanıldı.

“Komite, enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye geri döndürebilmek adına yeterince kısıtlzamanıcı bir para politikası duruşu elde etmek için, hedef aralıkta devam eden artışların uygun olacağını olabilite ediyor.”

Analistler ise uzun süredir, faiz en yeniuçının açıklanmasıyla beraber fiyatta oynaklığın olacağını olabilite ediyordu. Bu yazının yazıldığı esnada, piyasaların merakla beklediği Fed Başkanı Jerome Powell’in faiz artırımıyla ilgili açıklamzamanı yapması bekleniyor.

Eight alım satım firmasının kurucusu Michaël van de Poppe, Twitter takipçilerine, “Dikkat edin, faiz en yeniuçının açıklanması sürecinde oynaklık en çok kalacak, gerçek hareket gerçekleşmeden önce sahte çıkışlar olacak!” dikkatsında bulundu.

Fed’in hedef faiz olasılıkları grafiği. Kaynak: CME Group

Yükselişler ne zamana görecek şekilde sürecek?

Powell, olası daha yavaş artışlara veya politikada bir pivota işaret ederse, mevcut durum çarpıcı bir şekilde değişebilir.

İlginizi Çekebilir: Yeni Bitcoin metriği, BTC’de bu seviyelerin ucuzluğuna dikkat topladı!

Popüler hesap CryptoISO ise durumu, “Piyasa en düşük seviyelerden yaklaşık yüzde 13 yükseldi, bu da olabilecek 75 baz puandı. Artık her şey baskı ayağıyla ilgili,” diye özetledi.

Federal fon faiz tablosu. Kaynak: St. Louis Fed

Açıklama, Fed yetkililerinin oybirliğiyle yüzde 0,75 oranında oy kullandığını doğruladı.

Cointelegraph, bu sayfadaki hiçbir içeriği veya ürünü onaylamamaktadır. Size elde edebileceğimiz hepsi önemli bilgileri sağlamzamanı amaçlamakla birlikte, okuyucular şirketle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce özü araştırmalarını yapmalı ve en yeniuçlarının hepsi sorumluluğunu taşımalıdır. Bu yazı yatırım tavsiyesi olarak kabul edilemez.