Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin fiyatı 20.000 abd abd dolarııın altına geriledi

Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasaları, 8 Kasım’da FTX fiyaskosunun patlak vermesiyle çakıldı.

BTC/USD paritesinin 1 günlük mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bitcoin 20.000 abd abd dolarııın altında

Cointelegraph Piyasalar Pro ve TradingView verilerine göre BTC/USD paritesi, Bitstamp’te 25 Ekim’den beri görülen en düşük seviye 19.351 abd abd dolarııa geriledi.

Parite, altcoin’ler ile birlikte Binance’in FTX Token (FTT) satma en yeniuçından etkilendi. Binance CEO’su Changpeng Zhao, FTT’nin LUNA’ya benzer bir olay yaşanmasına dair duyulan şüpheden dolzamanı satılacağını söyledi. FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ise borsanın mali durumunun iyi olduğunu iddia etti.

SBF’nin konuşmaları pek karşılık bulmuş gibi gözükmüyor. FTX’ten gece boyunca yüklü miktarda çekim edildi. Hatta izleme kaynakları, borsanın cüzdanlarındaki BTC bakiyesinin negatif olduğunu gösterdi.

CryptoQuant verilerine göre, FTX’in rezervinde 7 Kasım itibarıyla -19.956 BTC bulunuyor. Borsanın rezervinde çeviri yzamanın saati itibarıyla yalnızca 7,1 BTC gözüküyor.

Haber bülteni Crypto Pragmatist’in kurucusu Jack Niewold, meseleyu soruşturmaya start verdı ve “En büyük ikinci kripto borsa FTX’ten batacağı şüphesiyle topluca varlık çekilmeye start verndı” diye açıkladı.

“Borç krizi ve bir numaralı rakibinin duyurusu platformu krizin eşiğine getirdi. Platformdan en yeni birkaç günde 1 milyar abd abd dolarıı çekildi.”

Dylan LeClair, senior analyst at UTXO Management’ın kıdemli danışmanılerinden Dylan LeClair, “FTX’in borçlarını ödeme aczine düşeceğini sanmıyorum. Fakat Alameda’yla ilgili şüpheler gerçek” konuşmasını onayladı. Michaël van de Poppe ise “FTX’in batacağını düşünmüyorum. Mümkün tabii ki, fakat sanmıyorum” diye belirtti.

Bitcoin haricinde FTT de düşüşe geçti. Token, 15 abd abd dolarııın hemen üzerine görecek şekilde geriledikten devamında yavaş yavaş toparlanmaya start verdı.

FTT/USD paritesinin 1 günlük mum grafiği. Kaynak: CryptoQuant