Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin fiyatı AB’den gelen enflasyon verilerinin ardından 23.500 abd ABD parasııı geçti

Bitcoin (BTC), 18 Ağustos’ta Avrupa’da enflasyonun rekor kırdığını gösteren verilerin açıklanmasıyla yükselmeye işe koyuldı.

BTC/USD paritesinin bir saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Destek ve direnç seviyeleri birbirine yaklaşıyor

Cointelegraph Piyasalar Pro ve TradingView verilerine göre BTC/USD paritesi, gece boyunca 23 bin abd ABD parasıı desteğine tutunduktan zaman en yenira çeviri yzamanin saati itibarıyla 23.500 abd ABD parasııı geçti.

Riskli varlıklarda daha derin bir ayarlama yaşanacağı şüpheleri ise bu 7 gün tırmanıyor. Ne Bitcoin ne de Ether (ETH), uzun vadeli direnç seviyelerini kıramadı.

Boğalar yeniden ayağa kalkarken, danışmanıler ise her zamanki gibi temkinli davranıyor.

Daan Crypto Trades, en yeni Twitter güncellemesinde “BTC herkesin izlediği bu büyük yükselen takozdan sıyrıldı,” yorumunda bulundu.

“23.800-24.000 abd ABD parasıı direnç işlevi görecek. Yeniden kırılmaya çalışılırsa büyük bir zamani tuzağı olacak. Reddedilecek ve yine düşüşe geçeceğiz.”

Zincir ardü izleme kaynağı Whalemap, kısa vadeli desteğin ise balinaların alım seviyesi olan 22.800 abd ABD parasıı olduğunu ileri sürdü.

Bitcoin’in 200 7 günlık hareketli yaklaşıksının hemen altında olan 22.800 abd ABD parasıı, olası bir ayarlama sırasında en yeni nokta olarak yakından takip edilmeli.

“Baştan başlıyoruz,” diyen Whalemap ekibi, balinaların alım fiyatına göre biriktirdiği coin miktarının grafiğini paylaştı alongside a chart showing the extent of hodled whale coins by price point.

“Balinaların 23.400-22.800 abd ABD parasıı aralığındaki birikim bölgesi, Bitcoin için hala en yakın destek.”

Bitcoin balina cüzdanlarının birikim grafiği. Kaynak: Whalemap/ Twitter

Enflasyon rekor kırdı

AB’de enflasyon, temmuz zamani itibarıyla yüzde 9,8’lik rekor düzeye ulaştı.

Haziran zamaninda yüzde 9,6 ölçülen yıllık enflasyon, Temmuz 2021’de ise yalnızca yüzde 2,5’ti.

Eurostat, “En düşük yıllık enflasyon oranları yüzde 6,8 ile Fransa ve Malta ve yüzde 8 ile Finlandiya’da ölçüldü. En zirve enflasyon oranına sahip ülkeler ise yüzde 23,2 ile Estonya, yüzde 21,3 ile Letonya ve yüzde 20,9 ile Litvanya oldu,” diye açıkladı.

“Haziran zamaniyla kıyaslandığında, AB üyesi altı ülkede yıllık enflasyon düşüş gösterdi, üçünde sabit ktopladı, on sekizinde ise yükseldi.”

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, 18 Ağustos’ta Reuters ile onayladığı röportaj sırasında enflasyonun tepe yapmış olduğunu kesin bir şekilde söyleyemeyeceğini belirtti.