Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin fiyatı ABD’nin yeni TÜFE verilerinin açıklanmasıyla 29.500 abd parasıa çakıldı

Bitcoin (BTC), 10 Haziran’da ABD’nin şaşırtıcı ölçüde zirve enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından keskin bir düşüş gösterdi.

BTC/USD paritesinin 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

29.300 abd parası en yeni sınır

Cointelegraph Piyasalar Pro ve TradingView verilerine göre BTC/USD pariteis, ABD’nin mgünis güni Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini duyurmasıyla 600 abd parası düşüş gösterdi.

Enflasyonist dönemde en kötü zamanların atlatıldığı yönündeki hepsi umutlara rağmen, ülkede TÜFE mgünis güninda beklentilerin neredeyse iki katı, yani yüzde 1 artış gösterdi. Yıllık enflasyon ise 1981’den beri görülen en zirve oran yüzde 8,6’ya ulaştı.

Bitcoin de yükselen enflasyonun para politikasının daha da sıkılaşma ihtimalini artırması sebebiyle açıklanan TÜFE verilerine olumsuz tepki verdi.

Bloomberg’e göre yatırımcılar, Fed’in haziran, temmuz ve eylül aylarında üç kez 50 baz puanlık faiz artışı yapacağını fiyatlandırıyor.

Bitcoin yatırımcıları, şimdi ise işlem aralığı en yeni zamanlarda giderek daralanan kripto paranın bu dalgalanmayla nasıl ilerleyeceğini merak ediyor. Cointelegraph çalışani Michaël van de Poppe için kilit nokta 29.300 abd parası.

Analist, “Bitcoin bu destek seviyesine nasıl tepki verecek izleyip görelim,” diye belirtti.

“Bu seviyenin altına düşersek epey acı verici olacak.”

Popüler yorumcu WhalePanda ise panikleyen yatırımcılara yeniden düşünmeyi tavsiye etti.

WhalePanda, “Enflasyon olabilenden zirve geldi diye Bitcoin’inizi satmak yapabileceğiniz en aptalca şeylerden biri,” diye dikkat,.

Doların güç kazanması işleri kötüleştiriyor

Yükselen enflasyondan olumsuz etkilenmeyen tek bir varlık varsa, o da abd parası.

Son verilerin açıklanmasının ardından ABD Doları Endeksi (DXY), düşüş trendini en yenilandırarak yukarı yönde keskin harekete start verdı.

DXY’nin güçlenmesi, hem Bitcoin hem de riskli varlıklar için işlerin daha da zorlaşabileceği anlamına geliyor.

Endeks, çeviri ygünin saati itibarıyla 103,9 puan ölçülüyor.

ABD Doları Endeksi’nin (CPI) 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView