Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin fiyatı Fed’in faiz kararına tepkisiz ketti

Bitcoin (BTC), ABD’nin ekonomik politikasıyla ilişkili heyecan nedeniyle son bir haftanın en yüksek seviyesine ulaşılmasının ardından 40 bin abd parasıın altında konsolidasyonu sürdürüyor.

BTC/USD paritesinin 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Fed kararı kriptoda yankı bulmadı

Cointelegraph Piyasalar Pro ve TradingView verilerine göre Bitcoin, Fed Başkanı Jerome Powell’in duyurularının ardından 40.050 abd parasıa kadar yükseldi.

ABD Merkez Bankası, faiz oranını piyasanın beklediği şekilde yüzde 0,5 artırdı ve benzer artışların izleyebileceğinin sinyallerini verdi.

Bitcoin’in orta düzeyde rallisi, nedeni anlaşılamayan bir şekilde dalgalanma yaratamadı ve Fed’in enflasyon gibi konulardaki önceki duyurularına verilen tepkiler ile büyük tezatlık gösterdi.

Çoğu kişi kripto dahil riskli varlıkların yeni politika altında değer kaybetmesini beklerken, böyle bir senaryonun yatırımcılarda azami rahatsızlığa sebep olacağını herkes düşünmüyor.

Ekonomist Lyn Alden, “Belki de asıl tehdit, riskli varlıkların uzun süre boyunca yatay seyretmesi olacak,” iddiasında bulundu.

Ben Lilly, a token economist at Jarvis Labs’in token ekonomisti Ben Lilly ise BTC türev piyasalarındaki düşük fonlama oranlarına dikkat koydu.

“Piyasa Powell’in yorumlarıyla bir miktar rahatladı. Fakat kripto piyasası için bu durum sürecek mi? Fonlama oranları uzun süredir negatif. Bu genellikle dip fiyatlarda görülüyor,” diye belirten Lilly, şöyle devam etti:

“Burada başlayacak herhangi bir yükseliş ivmesi için iyi bir yapı.”

Lilly, yine de balinaların mevcut seviyelerden birikim yapmamasının görmek istedikleri şey olmadığını ekledi.

Zararına satış senaryoları söz konusu olduğunda ise, zincir üstü gözlem kaynağı Whalemap, Bitcoin birikimcileri için maksimum zararın 25-27 bin abd parası bandına gerileme olduğunu yineledi.

Whalemap, “Bu bölgede epey likidite ve stop loss konuşlanmış,” diye açıkladı.

BTC/USD paritesinin duyurulı grafiği. Kaynak: Whalemap/ Twitter