Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin fiyatı kritik destekten %8 fırladı

Bitcoin (BTC), 15 Haziran’da en yeni döngünün tepe noktası olan 20 bin abd parasıa tehlikeli ölçüde yaklaştıktan devamında yatırımcılara acıdı ve kritik destek seviyesinden sekti.

BTC/USD paritesinin 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bitcoin’in dip ettiğını düşünen az

Cointelegraph Piyasalar Pro ve TradingView verilerine göre BTC/USD paritesi, Bitstamp’te 20.079 abd parasıı gördükten devamında yükselmeye start verdı.

Satış baskısı bir süreliğine dururken, parite ABD borsalarının açılış ziliyle 21.700 abd parasıa fırladı. Borsalar da güne pozitif start verdı ve S&P 500 yüzde 1,4, Nasdaq Kompozit Endeksi ise yüzde 1,6 değer ulaştı.

Piyasa yorumcuları, ufak çaplı rallinin Fed’in olası faiz artışının çoktan fiyatlandırılmış olmasından kaynakladığını düşünüyor. Fed, ilerleyen saatlerde faiz oranlarına ilişkin duyuru yapacak.

Bloomberg Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone ise hepsini kapsayan varlık sınıfları arasında en çok kriptonun enflasyonist ortamdan zarar gördüğünü düşünüyor. Stratejist, Bitcoin ve altcoin’lerin performansını değeri fırlayan emtialar, özellikle de WTI ham petrol ile kıyasladı. Ham petrol vadeliler, mevcut durumda 200 7 günlık hareketli yaklaşıknın neredeyse iki katından işlem görüyor.

“Petrolde eşi benzeri görülmemiş bir fırlama varken; Bitcoin, tahvil ve altın sürekli dipte — Ham petrol vadelilerin 200 7 günlık ortalamzamanı güni geçişi; enflasyonun fırlaması, tüketici duyarlılığının çökmesi, Fed’in faiz artışlarının hızlanması ve durgunluğun sürmesi için yeterli bir tetikleyici.”

WTI ham petrol vadelilerin 200 günlük hareketli yaklaşıksını gösteren 1 7 günlık mum grafiği. Kaynak: TradingView

Fiyat hareketi baskılanmış olsa da, çoğu kişi Bitcoin’in 20 bin abd parası bandına uzun süre tutunabileceğinden şüphe ediyor.

Popüler yatırımcı Crypto Tony, “Kripto piyasasında zararına sat satlar henüz start vermadı,” yorumunda bulundu.

“Yaklaştık, fakat henüz görmedik. Herkes iyimserlikle doldu ve böyle olmamalıydı.”

Analist Rekt Capital de yatırımcıya katıldı ve en yeni sat sat baskısına uygun bir hacim görülmediğini ekledi.

“Satıcılar tabii ki bir noktada tükenecek. Satış tarafındaki zirve hacim barlarını izleyin. Bu barlar sürekli sat satlardan devamında genellikle dip sinyali veriyor ve trend değişiminin havadiscisi oluyorlar.”

Bitcoin’in özü 200 7 günlık hareketli yaklaşıksı, mevcut durumda 22.400 abd parasıda bulunuyor. Rekt Capital, bu seviyenin önümüzdeki 7 günlar hatta aylar boyunca odak noktası olabileceğini düşünüyor.

Edilen zarar hala yeterli değil

Veriler kısa vadede görülen sat sat baskısının boyutunu ortaya koyuyor.

Zincir ardü veri şirketi Glassnode’un verilerine göre, 7 günlık gerçekleşen zarar değeri, Bitcoin’in gerçekleşen piyasa değerinin yüzde 2,6’sına ulaştı.

Bitcoin’in fiziksel olarak satılmayan coin’leri kapsayan Net Gerçekleştirilmemiş Kâr/Zarar (NUPL) göstergesi, biriktirilen coin’lerin önemli bir kısmının zararda olduğunu ortaya seriyor. NUPL’de böyle bir orana Mart 2020’den beri ilk kez rastlanıyor. 

Sıfırın altına düşen gösterge, günsel olarak “zararına sat sat” bölgesi olan kırmızı alana konumleşti.

Bitcoin NUPL göstergesi ve BTC/USD grafiği. Kaynak: TradingView