Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin fiyatında “dev dönüş” sinyali – Borsalardan 168.000 BTC çekildi

Bitcoin (BTC) fiyatı, 13 Mayıs’ta boğaların intikam hırsıyla piyasayı 31.000 birima yaklaştırmasıyla yükselmeye başladı.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bitcoin RSI verisi aşırı satışa işaret ediyor

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre, Terra fiyaskosunun ardından BTC/USD paritesi 24 saat içinde yüzde 30 kazanç elde etti.

Dün yaşanan keskin düşüş esnasında 24.000 birim seviyesine iğne attıktan devamında Bitcoin, borsalardan toplu halde çekilen meblağ ile rekor zincir üstü işlem hacmi yakaladı.

21 büyük platformu kapsayan zincir üstü analitik kaynağı CryptoQuant’tan alınan verilere göre, yalnızca 11 Mayıs ve 12 Mayıs’ta borsalardaki BTC bakiyeleri 24.335 azetti.

Aynı süreçte borsadan çıkışlar yaklaşık 168.000 BTC ile çok daha yüksek bir seviyeye ulaştı. Ancak satmak isteyenlerden gelen girişler, Terra (LUNA) ve TerraUSD (UST) tokenlerinin yanı sıra en büyük stablecoin Tether (USDT) üzerinde oluşan panik kadar yoğundu.

Bitcoin borsalarındaki akış tablosu. Kaynak: CryptoQuant

LUNA fiyatı neredeyse sıfıra doğru giderken blockchain durduruldu ve istikrarsızlığın ani etkisi azalınca Bitcoin yine de güçlenmeye başladı.

Popüler trader ve TradingView yazarı CryptoBullet, Twitter üzerindeki yorumlarının bir parçası olarak, “Bu tam bir geri dönüş mumu” ifadesini kullandı.

CryptoBullet tarafından atıfta bulunulan Bitcoin’in göreceli güç endeksi (RSI) değeri, yazı yazılırken 31 seviyesindeydi. Bu sayı, hala aşırı satım bölgesine işaret ediyor ve ocak ayından bu yana en düşük değer.

RSI verisini içeren BTC/USD paritesine ait günlük mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

14.000 birim görülebilir mi?

Terra, LUNA ve UST’nin üzerindeki felaketin dumanları aralanmaya başlamış olsa da, en kötü senaryonun bittiğine pek fazla kişi ikna olmadı.

İlgili: Kripto ayı piyasası ne kadar sürecek? : Analiz

Bunların arasında, haftanın en düşük seviyelerinin bile tüm zamanların en yüksek seviyelerine kıyasla “klasik” bir düşüşü temsil etmediğini belirten resmi @Bitcoin Twitter hesabı da vardı.

“BTC için tüm zamanların en yüksek seviyesi 68.990 birim. Yüzde 80’lik bir düşüş 13.798 birim eder. 27 bin birim neredeyse yolun yarısı” mesajını gönderildi.

Bu Bitcoin. Hazırlıklı olun.

Bu arada, zincir üstü analitik firması Glassnode’dan gelen veriler, günsel açıdan BTC fiyat düşüşünü gözler önüne seriyor.

Bitcoin fiyatında, tüm zamanların en seviyesinden düşüş oranları grafiği. Kaynak: Glassnode

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, en büyük Bitcoin hazinesine sahip şirket olan MicroStrategy, piyasayı desteklemek amacıyla, 20.000 birima doğru herhangi bir önemli zayıflık görülürse alımlarını artıracağını ima etti.