Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin halving döngüsünde yarı yolu tamamladı

Bitcoin (BTC), perşembe günü itibarıyla mevcut halving (yarılanma) döngüsünde yarı yolu tamamladı. 

En büyük kripto para, bugün 12:29 sularında madenciliği yapılan 735.000 numaralı blok ile, bir önceki halving’inden bir devamındakine kadarki sürenin yarısını tamamladı. Söz konusu blok Poolin tarafından oluşturuldu ve 0.16215354 BTC (6.402 abd doları) ücret kazanıldı.

Halving, yani blok ödülü yarılanmaları her 210 bin blokta bir gerçekleşiyor. Bitcoin ise 5 Mayıs itibarıyla ilk 105 bin bloku tamamladı. Samson Mow gibi bazı Bitcoin destekçilerine göre halving, daha fazla Bitcoin biriktirmek için hatırlatma işlevi görüyor.

Halving döngüsü, Bitcoin’in enflasyon oranını zaman içinde azaltan eşsiz bir araçtır. Halving sayesinde mevcut Bitcoin arzı azalır ve henüz madenciliği yapılmamış Bitcoin’lerin değerini artırır.

Madenciliği yapılan Bitcoin sayısı geçtiğimiz günlerde 19 milyonu aşarken, mevcut durumda her 10 dakikada bir 6,25 yeni BTC dolaşıma sokuluyor. Bir diğer deyişle, her bir blok ile 250 bin abd doları değerinde BTC’nin madenciliği yapılıyor.

Bir devamındaki halving’in Nisan 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor. Bu sistem, 2140 yılında son Bitcoin’in madenciliği yapılana kadar devam edecek.

Halving’e eşlik eden ihraç oranı ve “arz şoku,” fiyat üzerinde önemli bir etkiye sahip:

Yukarıdaki kutucukta da görüldüğü gibi, Bitcoin fiyatı 2012 halving’inden bir önceki halving’e kadar 100 kat artış gösterdi. Şu anda 40 bin abd doları civarında seyreden BTC, o zamandan beri fiyatını dört kat daha katladı.

Bitcoin bir başka alanda da yeni bir rekora imza attı: Blockchain ağının hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Bitcoin hash oranı yükselmeye devam ediyor. Kaynak: Glassnode

BTC hash oranı, 4 Mayıs’ta 249,1 EH/s’ye yükselerek, bir önceki rekoru 1 EH/s yukarıya taşıdı.