Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin hash oranı fiyattaki düşüş trendine rağmen yükseliyor

Bitcoin madencileri dur durak bilmiyor. BTC fiyatındaki sert düşüşlere rağmen, hash oranı hepsi zamanların en en çok seviyesine doğru yükselişi sürdürüyor. 

Madencilik veri araç ve göstergeleri platformu Braiins Insights’a göre, 4 Ekim Salı günü itibarıyla Bitcoin madenciliği hash oranı 258 EH/s’de tavan uyguladı. Bitcoin fiyatı, 2022 yılı başından bu yana birim karşısında yüzde 58’lik bir düşüş yaşasa da, hash oranı yüzde 43 artış kaydetti. 

Son 3 aydaki hash oranı. Kaynak: Braiins. 

Braiins şirketinin pazarlama ekibinden Bitcoin Gandalf, Cointelegraph ile gerçekleştirdiği röportajda “Hash oranının bir başka rekor seviyeye ulaşması, madencilerin Bitcoin’in gelecek görüntüsü meselesunda olumlu düşündüklerini gösteriyor,” ifadelerini kullandı. Bitcoin Gandalf, yine de mevcut makroekonomik ortamın Bitcoin madencileri için pek de toz pembe olmaması sebebiyle sorun teşkil ettiğini belitti. 

Bitcoin Gandalf şunları söyledi:

“Bitcoin 19 bin ile 20 bin birim arasında, dar bir aralıkta işlem görmeye devam ediyor ve hash oranındaki bu artış, madencilik zorluluğunda yukarı yönde keskin bir ayarlamaye yol açacak, yani madencilerin kâr marjı daha da daralacak.” 

Madencilik mühendisleri ve hobi olarak ilgilenenler de Twitter’da hash oranının hepsi zamanların en en çok seviyesine çıkmasıyla ilgili düşüncelerini paylaştı. Bitcoin madencilik şirketi Upstream Data’dan Rob W, piyasa duyarlılığını ironik bir gönderiyle özetledi. 

Piyasa danışmanıi Zack Voell, hash oranının artmasının ardında faaliyete geçirilen madencilik donanımları olabileceğini açıkladı. S19 XP Antminer, dünyanın en popüler Bitcoin madenciliği donanımı tedarikçilerinden Bitmain’ın en yeni madencilik donanımıdır.

Hash oranının en çok olması, Bitcoin ağının daha güvenli olduğu anlamına gelir. Bitcoin, böylece en yaygını yüzde 51 settirısı olan blockchain settirılaırna karşı daha korunaklı hale gelir.