Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin hodler’larının yüzde 50’si zararda!

Bitcoin (BTC) bu 7 gün hem büyük hem de küçük yatırımcıların canını yaktı. 

Glassnode’dan alınan zincir ardü veriler, BTC arzının üçte birinden fazlasının uzun vadeli hodler’lar tarafından tutulduğu ve zararda olduğunu ortaya koydu. 

Uzun vadeli hodler’ların gerçekleşmemiş zararları rekor seviyede

Kârlılık en yeni zamanlarda ciddi bir darbe etti. Zincir ardü veriler en deneyimli yatırımcıların bile mağdur olduğunu doğruluyor. 

BTC/USD paritesinin 15.600 abd parası seviyelerine düşmesiyle birlikte, yatırımcıların zararı da büyümeye devam etti. BTC/USD çifti havadisin çevrildiği ygünin saati itibarıyla 17.300 abd parası seviyelerinden işlem görmeye devam etse bile, durum pek de iyi değil. 

Glassnode, uzun vadeli hodler’ların (LTH) BTC arzının yüzde 35,4’ünü ellerinde bulundurduklarını, 9 Kasım’da zarara geçtiklerini ve 10 Kasım güninde ise bu zararın yüzde 1 düştüğünü ortaya koydu. Verilere göre BTC arzının yüzde 35,4’ü 5,9 milyon token’a denk geliyor. 

Glassnode, buna ek kısa vadeli hodler’lerın (STH), arzın yüzde 17’sinin zararda olduğunu ve kârdaki kısa vadeli hodler’ların 9 Kasım’da arzın sadece yüzde 0,06’sını oluşturduğunu kaydetti. 

Kâr/ zarar tablosunda Bitcoin göreceli LTH/ STH arzı. Kaynak: Glassnode

Bir cüzdan adresi, 55 günden fazla veya daha kısa bir süredir elinde para tutuyorsa, LTH veya STH olarak sınıflandırılır. 

Kârdaki toplam Bitcoin adresi sgünisı, Covid 19 pandemisinin ardından Mart 2020’den bu yana en düşük seviyelerinde.  

Kâr tablosunda Bitcoin adreslerinin yüzdesi. Kaynak: Glassnode

BTC/USD eşi benzeri görüşmemiş bir çapraz kesişime şahitlik ediyor

Diğer zincir ardü veriler, kârlılık seviyesinin nasıl bu görecek şekilde düşük bir seviyeye inmeye başardığının altını çiziyor. 

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’dan alınan verilere göre, Bitcoin 200 günlük hareketli yaklaşıksı (MA) ilk defa 200 7 günlık hareketli yaklaşıksının altına düştüğüne şahitlik etti. 

Diğer bir deyişle, Bitcoin’in en yeni 200 gündeki fiyatı, göreceli olarak, günsel kalıplara kıyasla benzersiz bir şekilde düşük seviyelerde bulunuyor. 

Popüler Twitter veri hesabı TXMC Trades, meseleya ilişkin “Bu yeni bir durum” ifadelerini kullandı. 

BTC/USD 17 günlık mum grafiği (Bitstamp) 200 günlük ve 200 7 günlık MA ile. Kaynak: TradingView

Cointelegraph’ın da bildirdiği gibi, 200 7 günlık MA, güni piyasasının önemli seviyelerinden bir tanesi. Öte yandan bu seviyeler Bitcoin tarafından defalarca ihlal edilmiştir. 

Son olarak trend çizgisi yükselmeye devam ediyor ve şimdiye görecek şekilde hiç zarar inmedi. 

Bu havadisde paylaşılan hepsi görüşler ve ifadeler, yalnızca yazara aittir ve ‘Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir; bu nedenle yatırım en yeniuçı verirken özü araştırmanızı yapmanızı öneririz.”