Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin kilit trend çizgisine tutunmaya çalışıyor

Bitcoin (BTC), birimın 14 Temmuz’da en yeni 20 yılın rekorunu tazelemesi ile birlikte 20.000 birimın altına odaklanmaya start verdı.

BTC/USD paritesinin 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

DXY’te hareketlilik büyük para birimlerini etkiledi

Cointelegraph Piyasalar Pro ve TradingView verilerine göre BTC/USD paritesi, dün açıklanan ve enflasyonun en yeni 40 yılın en zirve düzeyine ulaştığını ortaya koyan TÜFE verilerinin tetiklediği ayarlamaden sıyrılmaya start verdı.

Kısa bir süreliğine 19.000 birimın altına gerileyen parite, daha zaman en yenira 20.000 birimın üzerine sıçradı ve ardından psikolojik öneme sahip fiyat seviyesinin altında konsolide olmaya start verdı.

Zincir ardü veri kaynağı Material Indicators, haziran ortalarından beri mevcut kilit yükselen trend çizgisi söz meselesu olduğunda, BTC fiyat hareketi için “tamam mı devam mı” noktasına geldiğimizi düşünüyor.

14 Temmuz itibarıyla bu trend çizgisi 19.600 birimda konum alıyor ve BTC/USD paritesi de bu seviyeye destek olarak tutunuyor.

Doların sahneyi devralması ile birlikte, kripto piyasalarının önemli bir hareket gösterme ihtimali de aztopladı.

Yeni TÜFE verilerinin açıklanmasının ardından güç kaybeden ABD Doları Endeksi (DXY), bu yıl çoğu zaman olduğu gibi güçlü bir geri dönüş yaparak 2002’den beri görülmemiş bir seviyeye ulaştı.

Son 24 saatte yüzde 1’den fazla artış gösteren endeks, 108,64 puanı gördü.

ABD Doları Endeksi’nin (DXY) 1 saatlik mum grafiği. Kaynak: TradingView

Doların güç kazanması, Bitcoin ve riskli varlıklara kısa vadeli negatif etkinin ötesinde, diğer büyük para birimleri için de kötü havadis anlamına geliyor. BTC yorumcuları, özellikle de Japon yenine odaklanıyor.

Popüler Twitter hesabı Stack Hodler, “Yen yine hasar alıyor. Japonya Bankası (BoJ) ise dondu ktopladı, Fed’in dönüş yapmasını bekliyor. O zamana görecek şekilde para birimlerini mahvetmeye devam edecekler çünkü başka seçenekleri yok,” konuşmasında bulundu.

“BoJ + Yen, ECB + Euro’nun geleceğinden bir kesit. Bitcoin’in neden önemli olduğunu anladınız mı?”

Kimi yorumcular da Fed’in enflasyonu şişiren faiz oranı artırımlarına 2022 en yeniuna doğru ara vermekten başka seçeneği olmayacağına inanıyor.