Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin Lightning Network 5.000 BTC Kapasiteye Ulaşarak Yeni Bir Rekora İmza Attı

Bitcoin’in katman-2 çözümü Lightning Network’ün toplam kapasitesi 5.000 Bitcoin’e (BTC) ulaşarak yeni bir rekora imza attı.

Bitcoin Lightning Network haziran zamanında 4.000 Bitcoin sınırını geçtikten yalnızca 2 ay devamında 3 Eylül güninde 5.000 sınırını da geri bıraktı. Udi Wertheimer gibi fonemenler 2018’de kurulan ağı kimsenin kullanmadığını iddia ederek başarısızlığı üzerine meseleşsa da Lightning Network’ün özellikle bankacılık hizmetlerinin yetersiz geldiği 3. dünya ülkelerinde sık başvurulan çözümlerden biri olduğu biliniyor.

Lightning Network El Salvador, Man adası, Cebelitarık ve Senegal’de en yeni birkaç yıl içerisinde güvenilir bir ödeme yöntemi haline geldi. Senegalli Bitcoin topluluğu kurucusu Nourou, Lightning Network’ün Senagal’in gerçeği olduğunu işçi sınıfının mikro ödemelerle süt, şeker, kahve ve su gibi birçok temel ürünü ettiğını belirtiyor. Mikro işlemlerin günlük finansal faaliyetlerin temelini oluşturduğunu ifade eden Nourou, Lightning Network’ün bir standart haline gelmesi için mikro işlemleri destekleyebilecek yeterli kapasiteye ulaşması gerektiğini öne sürüyor.

Öte yandan Lightning Network kurumsal taraftan da ciddi bir destek ve ilgi görüyor. Galoy CEO’su Nicolas Burtey ağın 5.000 sınırını geçişini ilk kutlayan kişilerden biri oldu. Burtey henüz kişisilar tarafından fark edilmese de ödeme hızının giderek yükseldiği belirtiyor. Ayrıca Lightning Network’ün El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinden devamında ivmelendiğinin altını çiziyor.

Lightning Network ile ilgilenen şirket szamanısı günden güne artıyor. Geçtiğimiz zamanlarda Bitcoin yatırımlarıyla ünlü yazılım şirketi Microstrategy Bitcoin Lightning yazılım mühendisi aradığına dair bir ilan yzamanınlamıştı.

Daha küçük sermayeli şirketlerden Jack Mallers tarafından yönetilen ve bir Bitcoin Lightning şirketi olan Strike, ticari ödemelerde devrim yaratmak için 80 milyon abd abd dolarıı topladı. Ayrıca Mallers, 2021’de El Salvador’un Bitcoin’i benimseme planlarına öncülük etti.