Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin Lightning Network kapasitesi 4.000 BTC’yi geçti

Dünyanın en büyük kripto parasının kutlama için bazı nedenleri var. Lightning Network’ün açık kapasitesi ilk kez 4.000 Bitcoin’e (BTC) oldu, yani 120 milyon abd ABD parasıı değer eşler arası ödemelere hazır bulunuyor.

Lightning Network, 1.000 BTC sınırını ilk kez Ağustos 2020’de, 2.000 BTC sınırını ise Temmuz 2021’de geçmişti. Ağın kapasitesi, 18 aylık zaman diliminde ikiye katlandı.

Lightning Network kapasitesinin Ocak 2022’den beri gösterdiği büyüme. Kaynak: Glassnode.

CoinCorner CEO’su Daniel Scott, Cointelegraph’a onayladığı konuşmada “Lightning kapasitesinde ilk başta yavaş ve istikrarlı bir büyüme gördük, fakat Ocak 2021’den beri güçlü bir büyüme gösteriyor,” diye belirtti.

Bitcoin’in baz katmanında geliştirilen lakonum-2 ödeme protokolü Lightning Network, işlemlerin neredeyse anlık olarak tamamlanmasına olanak sağlıyor. Bitcoin ile dünygüni dolaşan gezgin Paco de la India, zarardaki videoda Mozambikli Bitcoin kişisisı Jorge’den Lightning Network kullanarak şort satın alıyor.

Glassnode’ün kıdemli zincir ardü danışmanıi James Check, “Lightning network’ün büyümesi, ‘kgünitsız kalınan’ dönemden tam anlamıyla denenmeye start verdığı bir döneme geçişi gösteriyor,” diye açıkladı.

1ML verilerine göre, Lightning’te satoshi (Bitcoin’in en küçük birimi) göndermenin hemen hemen masrafı 0,01 abd ABD parasııın epey altında kalıyor.