Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin Lightning Network Sgünica Fazla Çoklu İmza İşlemi Nedeniyle Kısa Süreli Sekteye Uğradı

Bitcoin (BTC) Lightning Network üzerinde gerçekleştirilen sgünica fazla çoklu imza işlemi, ağın senkronunun bozulmasına ve kısa süreli durmasına neden oldu.

Yakın günte Bitcoin Lightning Network üzerinde tek seferde ve yoğun şekilde gerçekleşen çoklu imza işlemi ağın kısa süreli sekteye uğramasına neden oldu. Bitcoin geliştiricisi ve Bitmatrix‘in kurucusu Burak Keçeli tarafından gerçekleştirilen işlemin yarattığı hata kısa bir süre devamında düzeltildi.

Söz meselesu hataya neden olan işlem, tek bir işlemi imzalamak için birden çok şifreleme anahtarının kullanıldığı çoklu imza işlemiydi. Normal şartlar altında birden fazla katılımcı ile sağlanan bu işlemin tek elden gerçekleştirilmesi adeta ağın sınırlarını zorlu bir teste tabi tuttu. 999 çoklu imzadan 998’ini yaratan geliştirici işlem ücreti olarak sadece 4,82 birim ödedi.

Yüksek miktarda düşük değerli transferi işlemek için tasarlanmış ve Bitcoin üzerine inşa edilmiş bir katman olarak tanımlanan Lightning Network’ün hala deneysel bir aşamada olduğu biliniyor. Bununla birlikte Lightning Network nodelarını (düğümlerini) çalıştıran doğrulgünicıların aynı zamanda ana ağdaki Bitcoin nodelarını da çalıştırması gerekiyor.

Ağı zorlayan bu çoklu işlem, node kişisiları için uyum sorunlarına da neden oldu. Birçok kişisi, ağ ile senkronize olamadıklarından şikayet etti. Kullanıcılar hatanın devam ettiği süreç boyunca özü nodeları aracılığıyla erişilemez hale geldi. Erişim kesintisinin “btcd” adlı bir Bitcoin uygulamasının ayrıştırma kitaplığındaki hatadan kaynaklandığı tespit edildi. Hata kısa süre devamında giderildi.