Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin madencilik ısısını yeniden kullanmak küresel enerji krizini çözebilir

Blockchain veri araştırma şirketi Arcane’in araştırmasına göre Bitcoin (BTC) madencilik operasyonlarını yürütmenin arkasındaki esneklik, enerji sektörünün önündeki sorunları çözme meselesunda kilit bir faktör olabilir.

Bitcoin’in gelecekte hepsini kapsayan toplum tarafından benimsenmesi durumunda yetkililerin dile getirdiği en büyük şüphelerin başında, enerji gereksinimi geliyor. Yonga seti üretimindeki yenilikler Bitcoin madenciliği ile ilgili operasyonel maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olurken, Arcane’in ortaya koymuş olduğu rapor ise kripto sektörünün enerji endardrisini dönüştürme potansiyelini ortaya koyuyor.

Düşük tepki verme maliyeti sebebiyle Bitcoin madenciliği, genellikle en yeniuçsız ve kontrol edilemeyen rüzgar ve güneş enerji şebekelerinin büyümesini tamamlaya yardımcı olabilir.

Bitcoin madenciliği, enerji şebekelerinin taleplerine karşı esnek davranmasının yanı sıra petrol çıkarırken uygulanan doğal gaz yakma süreci ile ilgili sorunların çözülmesine de yardımcı olabilir.

Arcane firması, madencilerin Bitcoin teçhizatlarının modülerliği ve taşınabilirliğinden yararlanarak petrol kuyularının yanında madencilik operasyonlarının kurulabileceğine vurgu yaparak, “Bir bitcoin madencilik sistemi, her 1000 abd parasılık yatırım başına yılda 6,32 ton CO2 eşdeğeri karbon emisyonunu azaltır. Bu rakam rüzgar enerjisi ile kıyaslandığında 1,3 ton, güneş enerjisi ile kıyaslandığında ise 0,98 ton karbon emisyon azaltımı demek,” ifadelerini kullandı.

Yine aynı rapora göre Bitcoin madenciliği, önümüzdeki kış aylarında evleri, endardrileri ve diğer alanları ısıtmak için yan ürünü olan ısıyı yeniden kullanarak enerji endardrisine daha fazla yardımcı olabilir. Isıtmanın dünyadaki CO2 emisyonlarının kabaca yüzde 40’ını oluşturduğu düşünüldüğünde bu faktörün büyük önem arz ettiği görülebiliyor.

Bitcoin madenciliğinden gelen ısıyı yeniden kullanmak, işletme yardımları ve daha düşük ısıtma maliyetleri gibi çeşitli avantajlar sunuyor.

Yukarıdaki araştırma en yeniuçları, Euro Bölgesi’nin gaz ve enerji krizinin ortasında yüzde 9,1’lik rekor enflasyona ulaştığı bir zamanda daha büyük önem arz ediyor.

Cointelegraph’ın daha önce de bildirdiği üzere, enerji fiyatları geçen aya göre yıllık yüzde 38,3 artışla en çok fiyat artışı gösteren alan oldu.