Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin piyasasında korku dağları sardı – Analiste göre dönüş umudu hala var

Kripto para piyasası, Fed’in faiz oranlarını yükseltme sürecine devam etme niyetine işaret etmesinin ardından bekleme moduna geçti. Alternative.me verilerine göre Kripto Korku ve Hırs Endeksi, Mart 2020’deki piyasa çöküşünden bu yana en uzun süren aşırı korku sürecinde görünüyor.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi. Kaynak: Alternative.me

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre Bitcoin (BTC), giderek daralan alım satım aralığına sıkışmzamanı sürdürüyor. Teknik araştırma göstergeleri ise olası kırılmanın hangi yönde olacağı meselesunda pek fazla fikir vermiyor.

BTC/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

İşte çalışanlerin Bitcoin fiyatı için bir devamındaki adımın ne olabileceği hakkında düşündükleri:

Bitcoin 30.000 birimı geri almak için savaşırken balinalar birikim yapıyor

BTC/USDT 15 dakikalık grafik. Kaynak: Twitter

Piyasa çalışani Michaël van de Poppe, “Bitcoin 29.400 birimı aştı ve bir devamındaki direnç bölgesine ilerliyor. 29.400 birim tutulursa 32.800 birima doğru ilerleyeceğiz. Sonunda” ifadesini kullandı.

Duyarlılık “aşırı korkuya” işaret etse de, zincir ardü veri kaynağı Santiment, balina cüzdanlarının bu süreci BTC biriktirmek için fırsat olarak gördüğüne dikkat etti.

Bitcoin fiyatına karşı arz dağılımı. Kaynak: Santiment

Santiment şöyle yazdı:

Bitcoin 29.600 birimın altına inmeye devam ederken, cüzdanında 100 ila 1.000 BTC bulunan balina adreslerinin miktarı ocak zamanının en yeniundaki büyük düşüşün ardından yükselmeye devam ediyor. Tarihsel olarak fiyat ile bu adres miktarı arasında ilişki gözlenmeniyor.

Fiyat hala 22.500 birima düşebilir

Twitter üzerinde Rekt Capital ismiyle tanınan çalışan, fiyatta ölüm kesişiminin (death cross) ortaya çıkmasının ardından Bitcoin’in nasıl performans gösterdiğine dair makro bir perspektif sundu. “BTC fiyatında daha önce ölüm kesişimi gözlendiğinde yaşanan fiyat trendleri tekrarlanırsa […]”, ne beklememiz gerektiğini özetleyen dipdaki grafiği paylaştı.

BTC/USD 1 7 günlık grafik. Kaynak: Twitter

Rekt Capital şöyle yazdı:

BTC, makro düşük desteğinden ayrılacak ve düşüşünü yüzde 43 oranında devam ettirecek. Yüzde 43 oranındaki düşüş, 22.500 birimdaki 200 7 günlık hareketli hemen hemen ile kesişiyor.

“Kritik bir yeniden test”

Mevcut Bitcoin fiyat seviyesinin önemine değinen ekonomist Caleb Franzen, BTC’nin 7 günlık sabit hacim ağırlıklı hemen hemen fiyatına (AVWAP) karşı uzun vadeli performansına bakarak dipdaki grafiği paylaştı. “Bu çok önemli bir seviye. Mart 2022’deki dinamiklere benzer şekilde yeniden test gelebilir” dedi.

BTC/USD vs AVWAP 1 7 günlık grafik. Kaynak: Twitter

Franzen şöyle yazdı:

COVID dönemindeki düşük seviyesinden 7 günlık AVWAP’ta bir toparlanma yaşanması, yükseliş olasılıklarını artırabilir. Bunun altında bir kırılma, 13.800 ila 19.800 birim aralığının yeniden test edilmesini ön plana çıen yeniuçak düşüş olasılıklarını büyük ölçüde artıracaktır.

Kripto para piyasasının toplam değeri şu anda 1,26 trilyon birim ve Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı yüzde 44,8 seviyesinde.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.