Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin ve ABD Borsaları Arasındaki Korelasyon Artışa Geçti: Fiyattaki Yükselişin Sebebi Olabilir Mi?

Bitcoin (BTC) altı aydaki en büyük günlük fiyat artışı ile 21.000 abd abd dolarıı seviyelerine ulaşırken ABD’li şirketler ile olan korelasyonu da en yeni zamanların en en çok seviyesini gördü.

Kripto para yatırımı yapmak için sadece kripto paraların nabzını tutmanın yeterli olmadığı bir dönemden geçmekteyiz. Yatırımların tutarlılığı ve uzun vadeli kazanç potansiyeli düşünüldüğünde birçok makroekonomik parametreyi değerlendirmek gerekmektedir. Bu makroekonomik veriler arasında en önemli parametreler ABD’nin en büyük teknoloji borsası olan Nasdaq ve ABD’nin önde gelen 500 şirketini kapsayan S&P 500 indeksi ile olan korelasyon durumudur. Bu korelasyon Bitcoin zamaninin erken dönemlerinde her ne görecek şekilde çok etkili olmasa da, kripto paraların piyasa hacminin artması ve büyük yatırımcıların oyuna dahil olmasıyla birlikte söz meselesu bağlantı ciddi oranda artmıştır.

The Block tarafından sağlanan verilere baktığımızda ise bir süredir zzamaniflaşan Bitcoin, S&P500, Nasdaq korelasyonunun en yeni zamanlarda tekrardan kayda değer bir yükselişe geçtiği görülmektedir. Korelasyon değeri, endeks ve kriptonun zaman içindeki fiyat hareketlerini dikkate alan matematiksel bir formül içerir. 0,5‘in üzerindeki bir korelasyon orta derecede güçlü ve 0,7‘nin üzerindeki bir korelasyon çok güçlü olarak kabul edilirken, 0,3 ile -0,3 arasındaki korelasyonlar zzamaniftır.

9 Eylül zamani itibariyle incelendiğinde söz meselesu korelasyon değerinin 30 günlük yaklaşıkda 0,7 puan seviyesine ulaştığı görülmektedir. Mzamanis zamani itibariyle işe koyulyan risk varlıklarının sat sat dalgası esnasında söz meselesu parametreler arasındaki korelasyon 0,9 seviyelerine görecek şekilde ulaşmıştı. Bu, ABD’li teknoloji ve öncü şirket hisseleri ile Bitcoin arasındaki doğrudan bağın çok güçlendiğini gösteriyordu. Ancak değer yaz boyunca giderek aztopladı ve 28 Ağustos‘ta 0,48‘e düştü.

 

Bağlantının ve korelasyon dengesini bu denli düşmesinin ardından geçtiğimiz 10 günlük periyotta hızlı bir geri dönüş ile dikkat çeken kritik korelasyon 0,7 puan seviyelerine yükseldi ki bu da güçlü bir korelasyonu işaret eden veri olarak karşımıza çıkıyor. Apple (AAPL), Microsoft (MSFT) ve Amazon‘u (AMZN) içeren S&P 500 korelasyonu, art arda üç 7 gün düştükten zaman en yenira bu 7 gün pozitife döndü. Bu pozitif kesişmenin bir etkisi mi bilinmez ama Bitcoin altı aydaki en büyük günlük fiyat artışı olan yaklaşık %10‘luk bir yükselişten zaman en yenira  21.000 abd abd dolarıı seviyelerine ulaştı.

Hem ABD merkezli hisse senetleri hem de kripto paralar bu korelasyon doğrultusunda global çapta yaşanan finansal ve politik ilişkilerin ışığında yön bulmaya çalışsa da, makroekonomik krizin ne zaman durulacağını kestirmek zor görünüyor. Geçtiğimiz zamanlarda FED başkanı Powell gelecek 2 toplantıda ard arde faiz uçturma ihtimallerinin olduğuna değinmişti ve bir diğer kırılgan faktör olan Rusya-Ukrayna savaşı da henüz sakinlemiş veya uzlaşmaya varılmış durumda bulunmuyor.