Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin ve Altcoinler Neden Düşüyor: Son Durum

Son dönemde yaşanan gelişmelerle birlikte Bitcoin (BTC) ve altcoinler, en yeni 24 saatte %4’ten fazla düşüş yaşadı.

ABD tarafından gelen birçok havadis ile birlikte Bitcoin ve altcoinlerde ciddi düşüşler meydana geldi. Son 24 saatlik periyotta Bitcoin %4’lük bir değer kaybıyla 21.785 abd parasıa gerilerken birçok altcoin’de de büyük düşüşler görüldü. Ethereum (ETH) %5,8 düşüşle 1.538, Binance Coin (BNB) %4,5 düşüşle 306,7, Ripple (XRP) %2,5 düşüşle 0,384, Cardano (ADA) %6,5 düşüşle 0,361, Dogecoin (DOGE) %7,3 düşüşle 0,0818, Polygon (MATIC) %4,3 düşüşle 1,28 ve OKB (OKB) %7,9 düşüşle 39,28 abd parasıdan işlem görüyor.

Düşüşü Ne Tetikledi? 

Düşüşü işe koyultan ilk iddialar yakın zamante Coinbase CEO’su Brain Armstrong tarafından ortaya atılmış ve ABD’nin staking hizmetini yasaklama düşüncesinin kripto paralar için kötü en yeniuçlar doğuracağı ifade edilmişti.

Özellikle Ethereum (ETH) staking hizmetine yönelik olası en yeniuçlarıyla gündeme gelen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) ve İç Gelir Servisi (IRS) piyasada korku atmosferinin oluşmasına neden olurken ardından gelen Kraken en yeniuçı da düşüşü tetikledi. Sonuç neticesinde Kraken, “menkul kıymet” ihlali sebebiyle SEC ile onayladığı anlaşma en yeniucunda staking hizmetlerini en yenilandırmzamanı ve 30 milyon abd parası ceza ödemeyi kabul etti.

Bununla birlikte IRS, kripto borsası Kraken ve iştiraklerine karşı “kişisi bilgileri ve vergi yükümlülükleri” çağrısını uygulamak için mahkemeden izin talebinde bulunması piyasada bir sat sat yönlü bir hareketi tetikledi.

Son olarak kripto para piyasasının en büyük stablecoin ihraççılarından Paxos’un New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından soruşturulması düşüşün daha da derinleşebileceğini düşündürmeye işe koyuldı.