Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin ve kripto piyasası geneli için “daha fazla düşüş” dikkatsı

Kripto para piyasasının toplam değeri en yeni 28 gün boyunca 840 milyar ila 980 milyar birimlık bölge içinde dalgalandı. Piyasada sat sat baskısı oluşturan belirsizlik ortamı ve Three Arrows Capital tartışmaları göz önüne edildiğında fiyat hareketinin nispeten dar alanda ktopladığı düşünülebilir.

Kripto para piyasasının toplam değeri. Kaynak: TradingView

Bitcoin (BTC), 4 ila 11 Temmuz günleri ​​arasında yüzde 1,8 yükselirken Ether (ETH) fiyatı sabit ktopladı. Daha da önemlisi, toplam kripto piyasası sadece üç ayda yüzde 50 düştü. Bu da yatırımcıların, 840 milyar birimlık desteğin altına inen alçalan üçgen modelinin gösterdiği yönde hareket bekledikleri anlamına geliyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), düzenleme eksikliği olan algoritmik stablecoin’ler hakkında bir rapor yzamanımladıktan zaman en yenira oluşan belirsizlik, yatırımcı duyarlılığını düşürmeye devam ediyor. Sonuç olarak ECB, stablecoin’lerin Avrupa ülkelerinin finansal sistemlerindeki potansiyel etkisini kontrol altına almak için denetleyici ve düzenleyici önlemlerin getirilmesini istedi.

5 Temmuz’da İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı Jon Cunliffe, kripto para ekosistemindeki risklerin ardesinden gelmek adına bir dizi düzenleme önerisinde bulundu. Cunliffe, yatırımcıları geri dönüşü olmayan zararlardan korumak için geleneksel finansa benzer bir düzenleyici altyapı oluşturulması çağrısında bulundu.

Birkaç orta seviye altcoin toplandı ve duyarlılık biraz iyileşti

Veriye dayalı bir duyarlılık göstergesi olan Korku ve Hırs Endeksi verilerine göre haziran zamanı en yeniundaki düşüş hissi dağıldı. Gösterge, 19 Haziran’da 6 ile rekor düşük seviyeye ulaştı yine de piyasa döngüsünün dip noktasında yatırımcıların güven inşa etmeye işe koyulmasıyla birlikte 11 Temmuz’da 22 değerine yükseldi.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi. Kaynak: Alternative.me

Aşağıda en yeni yedi günün kazanan ve kaybedenleri konum alıyor. Toplam piyasa değeri yüzde 2 artmasına rağmen birkaç orta büyüklükteki altcoin yüzde 13 veya daha fazla yükseldi.

En büyük 80 token arasında 7 günnın kazanan ve kaybedenleri. Kaynak: Nomics

Aave (AAVE) isimli kredi protokolü, topluluğun merkeziyetsiz otonom organizasyonuna (DAO) tabi bir teklif olan algoritmik stablecoin işe koyultma planlarını duyurmasının akabinde yüzde 20 değer ulaştı.

Polygon (MATIC) ise, daha önce Terra (LUNA) olan şimdilerde Terra Classic (LUNC) ismiyle bilinen blockchain üzerinde yürütülen projelerin Polygon’a taşınmaya işe koyulmasından zaman en yenira yüzde 18 ralli uyguladı.

Chiliz (CHZ), Socios.com uygulamasının kişisi katılımını ve üçüncü parti onaylı geliştiricilerle entegrasyonu artırmak adına toplulukla ilgili özellikleri duyurmasının ardından yüzde 6 artış kaydetti.

Asya merkezli para akışı ve türev talebi hem nötrde hem de dengeli

OKX Tether (USDT) primi, Çin merkezli eşler arası işlemlerle resmi ABD birimı para birimi arasındaki farkı ölçüyor. Kripto paralara gösterilen aşırı bireysel taleple gösterge, gerçeğe uygun değerin yüzde 100 üzerine çıkarıyor. Öte yandan, düşüş piyasaları muhtemelen Tether’in (USDT) piyasa teklifini doldurarak yüzde 4 veya daha zirve bir indirime neden oluyor.

Tether (USDT) eşler arası ile USD/CNY kıyaslaması. Kaynak: OKX

Tether, 4 Temmuz’dan bu yana Asya’daki eşler arası piyasada yüzde 1 veya daha zirve bir indirimle işlem görüyor. Gösterge, 8 Temmuz’da kripto piyasasının toplam değeri 980 milyar birim civarında gezinirken 24 günün en zirve seviyesine ulaşmasına rağmen duyarlılıkta artış görülmedi.

Heyecan eksikliğinin stablecoin akışıyla sınırlı olup olmadığını doğrulamak için vadeli işlem piyasalarını araştırma etmek gerekiyor. Ters takas olarak da bilinen kalıcı sözleşmeler, genellikle her sekiz saatte bir ücretlendirilen gömülü bir orana sahip oluyor. Borsalar, kur riski dengesizliklerini önlemek için bu ücreti kullanıyor.

Pozitif fonlama oranı, uzun vadeli yatırımcıların (alıcıların) daha fazla ktopladıraç talep ettiğini gösterir. Bununla birlikte tam tersi durum, kısa pozisyon alanların (satıcılar) ek ktopladıraç kullanması durumunda ortaya çıkar ve fonlama oranının negatife dönmesine neden olur.

11 Temmuz itibarıyla toplam sürekli vadeli işlem fonlama oranı. Kaynak: Coinglass

İlgili: Analistler, Bitcoin aralığı ‘konsolidasyonunun’ büyük olasılıkla bir ‘makro katalizör’ ortaya çıkana görecek şekilde olduğunu söylüyor

Bitcoin, Ethereum ve Ripple (XRP) fonlama oranları karışık bir seyir izlediğinden, kalıcı sözleşmeler nötr bir his uyandırıyor. Bazı borsalar biraz negatif (düşüş) fonlama oranı sundu, yine de bu cezalandırıcı olmaktan uzak. Tek istisna, Polkadot’un (DOT) 7 günlık yüzde 0,35’lik negatif oranıydı (ayda yüzde 1,5’e denk geliyor), yine de bu çoğu yatırımcı için şüphe verici değil.

Asya merkezli bireysel yatırımcı piyasalarından alım iştahının gelmemesi ve ktopladıraçlı vadeli işlem talebinin olmaması göz önüne edildiğında yatırımcıların, piyasanın 840 milyar birimlık toplam piyasa değeri destek seviyesinin tutacağı meselesunda emin olmadıkları en yeniucu çıkarılabilir.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.